Na Levočskej ulici sú priechody pre chodcov prisvetlené ledkami

0
403

(ako) – Frekventovaný priechod pre chodcov na Levočskej ulici v blízkosti polikliniky a priľahlej Záhradnej ulice už má samostatné LED osvetlenie. Chodci vo večerných alebo v nočných hodinách, sú tak oveľa lepšie viditeľní. Ide o súčasť dlhodobého aktívneho prístupu mesta Prešov k vytváraniu väčšej bezpečnosti pre chodcov, ako aj k zlepšovaniu parametrov verejného osvetlenia. 

Prisvetlené priechody pre chodcov mesto buduje v spolupráci s prevádzkovateľom verejného osvetlenia O.S.V.O. comp, a. s. Spolu s priechodom pre chodcov na Levočskej ulici sa na území mesta Prešov v súčasnosti nachádza nachádza presne 100 priechodov, ktoré sú osvetlené pomocou moderných LED svietidiel. Podľa hovorcu radnice Vladimíra Tomeka sa tak Prešov stal lídrom v aktívnom prístupe k bezpečnosti chodcov na priechodoch. Cena za osvetlenie priechodu pre chodcov na štvorprúdovej ceste na Levočskej ulici bola takmer 7 600 eur s DPH vrátane zemných a elektroinštalačných prác.

Špeciálna optika

Lokalita pri poliklinike na Levočskej ulici bola vybraná aj v nadväznosti na novozrekonštruovanú križovatku Levočská – Obrancov mieru, ktorá bolo odovzdaná do prevádzky vo februári tohto roka. „Na osvetlenie boli použité moderné LED svietidlá určené pre zvýraznenie osôb prechádzajúcich po priechode, ktoré boli vyvinuté pre priechody v mestách a obciach. Optika svietidiel je špeciálne prispôsobená na osvetlenie priechodov a ich intenzita je násobne vyššia oproti osvetleniu okolitého prostredia, vďaka čomu sa výrazne zvyšuje bezpečnosť prechádzajúcich chodcov,“ uviedol Vladimír Tomek

Ak je priechod osvetlený týmto špeciálnym svietidlom, vodič vidí prechádzajúceho chodca vďaka bielemu svetlu v takzvanom pozitívnom kontraste. V praxi to znamená, že chodec je z vodičovho pohľadu veľmi dobre osvetlený voči okolitému prostrediu a samotnej ceste, ktorá je tmavá.

Svetelný tok je sústredený na priechod

Použité LED svietidlá majú unikátnu vyžarovaciu charakteristiku a ich svetelný tok je sústredený výlučne do priestoru priechodu, vďaka čomu je chodec z veľkej vzdialenosti výborne viditeľný.S postupným skracovaním dní a predlžovaním nocí v jesenných mesiacoch prispievajú všetky prisvetlené priechody k vyššej bezpečnosti obyvateľov.

 

Foto: prešov.sk