Na Ľubovnianskom hrade zrekonštruujú hradbu aj nádvorie

0
199
Ľubovniansky hrad / Foto: hradlubovna.sk
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

(ako) – Obnova Hradu v Starej Ľubovni pokračuje. Tento rok sa začnú práce na obnove severovýchodnej hradby a tretieho nádvoria hradu. Prešovská župa na tento zámer prispela z rozpočtu sumou vyše 51-tisíc eur. Celú časť spomínanej rekonštrukciu bude financovať štát vo výške 850-tisíc eur.

Ako informovala Lea Heilová z oddelenia propagácia a komunikácie na úrade prešovskej župy, hlavným cieľom projektu je odstránenie havarijného stavu, rekonštrukcia a záchrana severovýchodnej hradby, rekonštrukcia vojenských kasární zo 17. stor. a hradnej studne.

Rekonštrukcia počíta aj s pamiatkovým výskumom, sanáciou terénu, pilotážou, odvodnením,  konzerváciou kultúrnych nálezových vrstiev a dostavbou hradného múru použitím pôvodného materiálu. Predpokladaný termín začatia rekonštrukčných prác je koniec tohto roka. Implementácia projektu je naplánovaná do roku 2024.

Čo obnova prinesie?

„V zrekonštruovaných priestoroch Ľubovnianskeho múzea – hradu v Starej Ľubovni by mala následne vzniknúť interaktívna zážitková archeologická expozícia. Formou moderných technológií bude návštevníkom prezentovať autentický život vo vojenských kasárňach,“ vysvetlila Lea Heilová.

Dodala, že na treťom nádvorí vznikne po rekonštrukcii sokoliarsky dvor, na ktorom bude umiestnená stála scéna sokoliarov. Prebiehať tu budú ukážky sokoliarskeho remesla, AVES terapia, teda práca s hendikepovanými návštevníkmi, tiež tvorivé dielne zamerané nielen na sokoliarstvo, ale aj ostatné hradné remeslá ako alchymista, parfumér, kováč, bylinkár, a pod.

Projektovým partnerom Ľubovnianskeho múzea – hrad v Starej Ľubovni bude Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella zo Štiavnických Baní – prvá základná škola na svete, ktorá vyučuje sokoliarstvo ako predmet.

 

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín