Prešov chce zabojovať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026

0
754
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

(ako) – Prešov sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a zabojuje o investície v desiatkach miliónov eur. Mal by to byť kultúrny reštart, ktorý môže priniesť aj pracovné príležitosti.

Titul EHMK bude v roku 2026 hostiť okrem Fínska aj Slovenská republika. Mesto Prešov sa rozhodlo využiť túto jedinečnú príležitosť a zapojiť sa do boja o prestížny titul, ktorý už pomohol viacerým európskym mestám. Predchádzajúce Európske hlavné mestá kultúry vrátane susedných Košíc ukázali, že hosťovanie titulu môže byť mimoriadnou príležitosťou na kultúrny reštart celého mesta a regeneráciu mestských kultúrnych centier. EHMK okrem toho môže zatraktívniť Prešov pre nových návštevníkov, podporiť rozvoj kreativity a v neposlednom rade priniesť mestu medzinárodné uznanie.

Poslanci dali kandidatúre zelenú

Kandidatúra Prešova na Európske hlavné mesto kultúry 2026 už dostala zelenú aj v mestskom zastupiteľstve. Zámer prípravy a podanie prihlášky sa tak môže naplno rozbehnúť. Zapojenie sa do projektu EHMK môže priniesť Prešovu niekoľko významných benefitov vo všetkých oblastiach. Pre víťazné mesto sú pripravené investície v desiatkach miliónov eur, vrátane investícií v oblasti infraštruktúry a finančná cena vo výške 1,5 milióna eur. Vďaka tomuto projektu taktiež môžu vzniknúť stovky nových a udržateľných pracovných miest v oblasti kultúry. V rámci projektu EHMK by bolo možné uskutočniť komplexnú zmenu tváre mesta a prerod  na kultúrneho lídra v európskom meradle. Prebehla by transformácia mesta v oblasti infraštruktúry, kultúry, kreatívneho priemyslu a povedomia obyvateľov. Vznikla by kultúrna stratégia a udržateľnosť rozvoja kultúry v horizonte 20 rokov. Okrem toho by sa zvýšilo povedomie o meste Prešov doma i v zahraničí. Na príprave už teraz intenzívne pracuje tím odborníkov a zástupcov z kultúrneho sektora.

Prípravná fáza bude stáť 60-tisíc eur

Celkový rozpočet v rámci prípravnej fázy na kandidatúru Prešova na EHMK 2026 predstavuje 60 tisíc eur. Úlohou spracovateľa bude, aby prizval do realizačného tímu odborníkov z projektu kandidatúry mesta Košice v roku 2013. Ďalšou podmienkou je, aby boli do projektu v maximálnej možnej miere zahrnuté kultúrne objekty vo vlastníctve mesta Prešov, vrátane mestských príspevkových organizácií.

EHMK je jedným z najambicióznejších a najznámejších európskych kultúrnych projektov. Napĺňajú sa ním viaceré ciele – chrániť a podporovať bohatstvo a rozmanitosť kultúr v Európe, zvyšovať medzi občanmi pocit príslušnosti k spoločnému kultúrnemu priestoru, nabádať ich na medzikultúrny dialóg a poukázať na spoločné kultúrne dedičstvo. Pomáha tiež zvyšovať medzinárodnú popularitu miest a posilňuje kapacitu kultúrneho sektora. Európske hlavné mestá kultúry predstavujú kultúrnu iniciatívu Európskej únie, ktorú jej obyvatelia poznajú a aj najviac oceňujú. Zároveň ide o jednu z najdlhšie prebiehajúcich aktivít EÚ.

Foto: Viktor Zamborský


Reakcia

Uvítal som jednomyseľné schválenie kandidatúry Prešova vo výzve EHMK 2026 ako Prešovčan, ktorý temer päť desiatok rokov pôsobil v kultúre, či už ako amatérsky herec a režisér, dramaturg, alebo manažér zahraničných kultúrnych projektov.

Pevne verím, že podpora kultúry nebude len exkluzívnou frázou reprezentovaná prázdnou a poškodenou, asi nie  lacnou, reklamnou vitrínou s erbom historického mesta Prešov, na zastávkach  MHD Čierny most. V  zvlnenom a  nebezpečne rozbitom, takmer vysokohorskom teréne, ktorému kraľuje opustená trafika, stane sa chráneným imidžovým  historickým artefaktom nášho mesta. Takúto konkurenčnú výhodu nebude mať nikto.

Text a foto: Peter Rázus

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín