Prešov pripravuje na víkendové testovanie 66 odberných miest

0
1053
Ilustračné foto: TASR
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

(ako) – Prešov ako tretie najväčšie mesto na Slovensku pripravuje rámci celoplošného testovania, ktoré sa má uskutočniť v dňoch 30. 10. – 1. 11. 2020 a 6. 11. – 8. 11. 2020, 66 odberných miest. Mesto musí v rámci Slovenska pripraviť miesto pre najvyšší počet obyvateľov. Konkrétne pôjde o takmer 77-tisíc ľudí vo veku od 10 do 65 rokov. 

Odberné miesta budú kopírovať volebné okrsky, ale problém je v tom, že nie všetky sú vo vlastníctve samosprávy. Ako upozornil odborný referent na úseku krízového riadenia a civilnej ochrany na prešovskej radnici Peter Kulan, zo 66 objektov je len 38 pod správou mesta, 12 pod správou župy a 16 je súkromných.

Úrad zatiaľ nemá informácie o tom, akým spôsobom má tieto priestory zabezpečiť, za akých podmienok a kto tieto náklady bude refundovať. Nie je isté, či súkromní vlastníci budú súhlasiť s testovaním v svojich priestoroch. V takom prípade by radnica musela hľadať náhradu.

Testovanie musia zabezpečiť pre 76 836 osôb nad 10 rokov veku, ktoré majú v evidencii.

Dobrovoľníkov našli

Vychádzajúc z počtu volebných okrskov mesto Prešov potrebuje do tímu okolo 140 dobrovoľníkov na výkon administratívnej činnosti v súvislosti s plošným testovaním na Covid-19. Sľubuje im odmenu vo výške 70 eur brutto za jeden odpracovaný deň.

Radnica ešte v piatok vyzvala ľudí vo veku od 18 do 65 rokov, aby sa prihlásili a pomohli mestu.

„Za necelé tri dni sa prihlásilo viac ako tisíc ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť pri zabezpečení tejto akcie. Ďakujeme. Prihlasovanie sme už zastavili,“ informoval hovorca radnice Vladimír Tomek.

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín