Prešov pripravuje na víkendové testovanie 66 odberných miest

0
1170
Ilustračné foto: TASR

(ako) – Prešov ako tretie najväčšie mesto na Slovensku pripravuje rámci celoplošného testovania, ktoré sa má uskutočniť v dňoch 30. 10. – 1. 11. 2020 a 6. 11. – 8. 11. 2020, 66 odberných miest. Mesto musí v rámci Slovenska pripraviť miesto pre najvyšší počet obyvateľov. Konkrétne pôjde o takmer 77-tisíc ľudí vo veku od 10 do 65 rokov. 

Odberné miesta budú kopírovať volebné okrsky, ale problém je v tom, že nie všetky sú vo vlastníctve samosprávy. Ako upozornil odborný referent na úseku krízového riadenia a civilnej ochrany na prešovskej radnici Peter Kulan, zo 66 objektov je len 38 pod správou mesta, 12 pod správou župy a 16 je súkromných.

Úrad zatiaľ nemá informácie o tom, akým spôsobom má tieto priestory zabezpečiť, za akých podmienok a kto tieto náklady bude refundovať. Nie je isté, či súkromní vlastníci budú súhlasiť s testovaním v svojich priestoroch. V takom prípade by radnica musela hľadať náhradu.

Testovanie musia zabezpečiť pre 76 836 osôb nad 10 rokov veku, ktoré majú v evidencii.

Dobrovoľníkov našli

Vychádzajúc z počtu volebných okrskov mesto Prešov potrebuje do tímu okolo 140 dobrovoľníkov na výkon administratívnej činnosti v súvislosti s plošným testovaním na Covid-19. Sľubuje im odmenu vo výške 70 eur brutto za jeden odpracovaný deň.

Radnica ešte v piatok vyzvala ľudí vo veku od 18 do 65 rokov, aby sa prihlásili a pomohli mestu.

„Za necelé tri dni sa prihlásilo viac ako tisíc ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť pri zabezpečení tejto akcie. Ďakujeme. Prihlasovanie sme už zastavili,“ informoval hovorca radnice Vladimír Tomek.