Prešovčania majú novinku, zdieľané elektrické kolobežky

0
694

(ako) – Mesto uviedlo do skúšobnej prevádzky elektrické kolobežky. Cieľom tejto novinky je zvýšiť mobilitu, znížiť produkciu škodlivých emisií a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy. Obyvatelia mesta aj návštevníci môžu odteraz spoznávať mesto z elektrickej kolobežky. Požičať si ju môžu na 45 miestach.

Ako informoval hovorca radice Vladimír Tomek, Prešovčania ich môžu nájsť v centre, na sídliskách, pri zastávkach MHD, v blízkosti stanice, pri univerzite či pri obchodných centrách a na ďalších frekventovaných miestach. E-kolobežky sú umiestnené tak, aby umožňovali jednoduchý a pohodlný presun osôb a boli ľahko dostupné. Zoznam všetkých lokalít nájdete na https://bit.ly/3jh6rNb

E-kolobežky sú vždy pri údržbe a dobíjaní dezinfikované, čo v kombinácii s hygienickými a bezpečnostnými odporúčaniami vytvára pre obyvateľov ďalšiu možnosť efektívnej a bezpečnej prepravy po meste. Medzi najväčšie výhody e-kolobežiek patrí rýchle premiestňovanie na krátke vzdialenosti.

„Prešovu sa úspešne darí napĺňať víziu moderného európskeho mesta. Veľmi ma teší, že k fungujúcim projektom v meste teraz pribudli aj zdieľané e-kolobežky. Pozývam Prešovčanov aj návštevníkov nášho mesta, aby vyskúšali všetky výhody tejto novinky,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Podpísali memorandum

Mesto Prešov a spoločnosť BOLT podpísali memorandum, ktorým sa začína testovacia prevádzka elektrokolobežiek v Prešove. Počas nej bude možné zistiť prípadné nedostatky tejto služby a nastaviť systém pre dlhodobú prevádzku. Servis e-kolobežiek vrátane kontroly, údržby, zberu, distribúcie a nabíjania bude zabezpečovať ich prevádzkovateľ – spoločnosť BOLT. Radnica tak nebude mať žiadne výdavky.

„Tento druh mikromobility je známkou perspektívnej budúcnosti mesta. Sme radi, že práve my môžeme mestám prinášať takéto moderné riešenia. Veríme, že v dohľadnej dobe nám bude umožnené ponúkať svoje služby aj v ďalších mestách na Slovensku,“ dodal Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu.

Za každú minútu jazdy zaplatíte 10 centov

E-kolobežku môžu Prešovčania využívať vďaka aplikácii v smartfóne. Stačí si založiť účet, ktorý je prepojený s kreditnou kartou, debetnou kartou, alebo inou platobnou metódou podporovanou aplikáciou. Užívatelia, ktorí chcú jazdiť na kolobežkách v Prešove a už majú stiahnutú aplikáciu Bolt na prepravu osôb, uvidia po aktualizácii vo svojej aplikácii ikonku kolobežky. Kliknutím na ňu sa dostanú do rozhrania na zapožičanie kolobežiek.

Ľudia, ktorí aplikáciu Bolt ešte nemajú, si ju môžu stiahnuť z Google Playalebo App Store. Kolobežka sa odomkne naskenovaním QR kódu, ktorý sa nachádza na každej z nich. Pri prvom použití aplikácie sa zobrazia pokyny pre užívateľa, ako bezpečne jazdiť na kolobežke a kde ju zaparkovať tak, aby ostatným ľuďom neprekážala.

Odomknutie kolobežky bude stáť ako v každom meste na Slovensku 50 centov, a za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatí jazdec 10 centov. Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 25 eur.

Zaparkujte na vyznačenom mieste

Po ukončení jazdy môže užívateľ nechať kolobežku v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii. Pokiaľ užívateľ nechá kolobežku mimo vyznačenej oblasti, môže dostať pokutu vo výške 30 eur. V rámci povolených  oblastí je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste tak, aby nikomu neprekážala, ideálne v blízkosti stojana na bicykle alebo rovnobežne s cestou. Kolobežky by sa nemali parkovať na zeleni či ceste, kde môžu tvoriť  prekážku v cestnej premávke alebo vizuálny neporiadok.

Na jedno nabitie vydrží jazdiť až 40 kilometrov

Všetky e-kolobežky sú pripojené do bezdrôtovej komunikačnej siete a sú vybavené systémom poskytujúcim informácie o polohe prostredníctvom GPS a antény. Vďaka tomu má prevádzkový tím prehľad o polohe všetkých e-kolobežiek v reálnom čase a dokáže ich aktívne monitorovať.

Maximálna rýchlosť kolobežky je 25 km/h. Kolobežka dokáže na jeden nabíjací cyklus prekonať vzdialenosť až 40 kilometrov. Skutočný počet najazdených kilometrov však závisí od štýlu používania. Nabité a dezinfikované kolobežky sú každé ráno rozvážané na určené miesta.

V Prešove majú užívatelia k dispozícii model elektrických kolobežiek Ninebot Max od Segway. Podobný s najnovším modelom je napríklad nafukovacími pneumatikami, ktoré tlmia otrasy pri jazde na nerovnom teréne.

Kolobežka váži 18,7 kg a je z 90% vyrobená z hliníka a ďalších ľahkých materiálov. Výhodou hliníkovej konštrukcie je aj to, že sa dá ľahko recyklovať. V aplikácii je možné spustiť začiatočnícky mód, ktorý maximálnu rýchlosť jazdy obmedzí na 15 km/h. Na kolobežke je umiestnené prednej aj zadné svetlo. Na prednej strane a na bokoch sa nachádzajú odrazové sklá, ktoré prispievajú k vyššej bezpečnosti aj pri pohybe vo večerných a nočných hodinách.

Foto: prešov.sk