Príďte si zajazdiť na Cyklotrase pre všetkých

0
461

(ako) – Výstavba medzinárodnej cyklotrasy EuroVelo 11, ktorá vedie naprieč celým Prešovským krajom každoročne napreduje. Aj v tomto roku pribudli nové úseky v katastri Veľkého Šariša a obce Pečovská Nová Ves. Do roka by mali byť touto trasou prepojené tri mestá v Prešovskom kraji. Po dokončení úseku v Šarišských Michaľanoch sa cyklisti dostanú po cykloželeznici z Prešova cez Veľký Šariš až do Sabinova.

„Cyklotrasa EuroVelo 11 je nástrojom na zveľadenie cyklistickej infraštruktúry v regiónoch. Predovšetkým slúži ľuďom, ako prepojovacia komunikácia, no na druhej strane je výborným prvkom pre rozvoj cykloturizmu. Držiac sa tejto myšlienky organizujeme počas septembra dve cyklopodujatia pre deti, seniorov a všetkých priaznivcov cyklistiky,“ uviedol výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Prvý cyklovýjazd je z Veľkého Šariša

Prvý propagačný cyklovýjazd je naplánovaný na 5. septembra 2020 z Námestia sv. Jakuba vo Veľkom Šariši. Druhá akcia sa uskutoční o týždeň neskôr, 12. septembra 2020, so štartom v športovom areáli v Pečovskej Novej Vsi. Okrem pretekov čaká na cyklistov aj kultúrny program, atrakcie, rôzne cyklistické darčeky, ale najmä zábava. Obe podujatia sa uskutočnia v súlade s aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúcich sa ochorenia COVID-19.

Šelma Východu

Trasa EuroVelo 11 má v cyklistickom svete aj pseudonym – „Beast of East“ (Šelma Východu). Jej celková dĺžka po dokončení bude 6 550 km a povedie naprieč jedenástimi krajinami a šiestimi hlavnými mestami zo severného mysu Nórska Nordkappu až do metropoly Grécka mesta Atény.

V Prešovskom kraji začína transeurópska cyklistická železnica v Mníšku nad Popradom, ďalej pokračuje v Plavnici, vedie cez Lipany, Sabinov, Veľký Šariš, Prešov a v Prešovskom kraji končí v Seniakovciach.

„KOCR Severovýchod Slovenska v rámci projektu Nový turistický produkt – časť transeurópskej cyklotrasy EuroVelo 11 Prešov – Muszyna – Mníšek nad Popradom zabezpečuje značenie 100 km trasy, komplexnú propagáciu vznikajúcej trasy a budovanie informačného systému. Ten pozostáva zo smerovníkov, návestí a informačných tabúľ, kde nájdu turisti popisy okolitých lokalít a turistických cieľov,“ dodal Janoško. Nový produkt cestovného ruchu prispeje k zvýšeniu atraktivity a rozvoja slovensko-poľskej pohraničnej oblasti.

Obce, cez ktoré EuroVelo 11 prechádza: Mníšek nad Popradom, Sulín, Malý Lipník, Legnava, Údol, Plavnica, Šambron, Bajerovce, Krásna Lúka, Šarišské Dravce, Torysa, Krivany, Lipany, Rožkovany, Jakubova Voľa, Červenica, Pečovská Nová Ves, Sabinov, Ražňany, Ostrovany, Šarišské Michaľany, Veľký Šariš, Prešov, Haniska.

EuroVelo

EuroVelo je sieť cyklistických komunikácií, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. Sieť sa buduje v Európe od roku 1993. Je tvorená 14 diaľkovými cyklotrasami a jej celková dĺžka po dokončení bude 70 000 km. Veľká časť, približne 45 000 km cyklotrás je už zrealizovaných, predovšetkým v západnej Európe.