Projekt „ambulancia.online“ má pomôcť pacientom aj lekárom

0
427
ReklamaŠiroký sortiment výrobkov od výrobcov Searchlight, Massive- Philips, Kanlux, EGLO, Lucide, Lampions, Rábalux a LED-POL

(pv) – Online ambulancia má pomôcť lekárom i pacientom po koronakríze lepšie pripraviť pacientov pred vyšetrením podaním správnej informácie je cieľom nového informačného portálu www.ambulancia.online. Pacienti, ako aj odborníci nájdu na jednom mieste otázky a odpovede týkajúce sa jednotlivých medicínskych špecializácií. Lekárovi vďaka portálu príde do ambulancie pripravený a poučený pacient.

Nový portál spúšťa Komora pre medicínske právo – MEDIUS. „V čase pandémie koronavírusu sme videli, aké je nevyhnutné mať prístup ku kvalitným odpovediam na naše otázky. Rýchlosť a kvalita odpovede pritom boli veľmi dôležité pre bezpečné fungovanie. Nikto nedokáže predpovedať, ako sa bude ďalej situácia vyvíjať. Preto si myslíme, že aj v tomto čase je nevyhnutné, aby sme pacientovi a lekárovi vedeli sprostredkovať informácie, ktoré sú odborné, zrozumiteľné a aktuálne,“ hovorí Pavol Boka, projektový manažér Komory pre medicínske právo – MEDIUS.

Užitočné informácie

Vďaka portálu www.ambulancia.online pacienti i lekári získajú množstvo užitočných informácií, ktoré nesúvisia len so situáciou okolo koronavírusu. „Vieme, že pacient si aj za bežných okolností pred návštevou lekára kladie viacero otázok. Snažíme sa na portáli prinášať tie, ktoré si pacienti kladú najčastejšie. Ide o otázky ako napríklad, či lekár ordinuje, čo je to karanténna PN a aký je rozdiel medzi normálnou a karanténnou PN. Rovnako ich určite zaujíma, ako je to s výmenným lístkom alebo či pri potrebe predpísania lieku, ktorý im naordinoval špecialista, majú telefonicky kontaktovať svojho všeobecného lekára, alebo daného špecialistu. Na portáli nájdu informácie aj o e-recepte a jeho fungovaní,“ vysvetľuje Boka. Ako hovorí, usmernenia odborných spoločností alebo štátnych inštitúcií sa snažia preklopiť do zrozumiteľných otázok a odpovedí.

Systém prepájania odborníkov

Zaregistrovaní pacienti a lekári sú pravidelne informovaní o zmenách v špecializáciách o ktoré majú záujem. „Odbornosť odpovedí zaručujeme konzultáciou s jednotlivými odbornými spoločnosťami. Komunikujeme aj s lekármi z praxe naprieč rôznymi špecializáciami. Pýtame sa ich na konkrétne situácie z praxe, na ktoré sa pacient najviac dožaduje odpovedí,“ vysvetľuje Boka. Keďže okolnosti sa podľa Boku rýchlo menia, návštevník portálu pri jednotlivých odpovediach vidí dátum, kedy bola odpoveď aktualizovaná. „Samozrejme, ak má pacient alebo lekár otázku, ktorú na portáli nenašiel, môže tvorcov webu kontaktovať a my na otázku budeme včas a kompetentne reagovať,“ dodáva Boka. Realizátorom projektu www.ambulancia.online je Komora pre medicínske právo – MEDIUS. Vznikla v roku 2007 a jej víziou je prepájať odborníkov z oblasti práva, medicíny, psychológie, etiky a filozofie a tak kreovať priestor pre vnímanie zdravotníctva z rôznych uhlov pohľadu.

Ilustračné foto: Dnes24.sk, ambulancia.online

ReklamaPredaj a distribúcia cestovín