PSK pre ľudí pomáha pri druhej vlne pandémie

0
405
Ilustračné foto: TASR/AP

(ako) – Seniori a znevýhodnení občania môžu opäť požiadať o pomoc rôzne organizácie prostredníctvom platformy PSK pre ľudí. Vďaka dobrovoľníkom sa tak môžu dostať k teplej strave či liekom bez toho, aby museli opustiť svoje domovy. Krajská samospráva tak reaguje na druhú vlnu koronavírusu  a sprísnené opatrenia.

Platforma PSK pre ľudí naplno obnovuje svoju činnosť. Verejnosti ponúka pomoc prostredníctvom obcí, miest, organizácií, neziskových združení či dobrovoľníkov z celého kraja, ktorí sa na webe pskpreludi.sk zaregistrovali.

Obyvatelia Prešovského kraja, najmä starší ľudia nad 65 rokov, tu môžu nájsť služby,  ako je rozvoz teplej stravy a obedov, nákup potravín, drogérie či liekov, rozhovor s duchovným, psychologické a sociálne poradenstvo, venčenie psov, distribúciu rúšok a dezinfekčných prostriedkov. Dostupné sú tiež také služby, ako je príspevok na stravovanie, prepravná služba, posúdenie odkázanosti či požičanie zdravotnej pomôcky.

Vyhľadajte si služby, ktoré potrebujete

Návštevníci portálu si môžu vyhľadať služby podľa druhu alebo miesta bydliska. Aktuálne je do platformy zapojených 95 partnerov s 217 službami. K dispozícii je 811 dobrovoľníkov v celom kraji. Na internetovej stránke www.pskpreludi.sk sa môžu zaregistrovať aj ďalší, ktorí poskytujú služby prioritne pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých ľudí v čase koronavírusu.

O službách sa môžu informovať obyvatelia kraja na spoplatnenej telefónnej linke 0915 905 197. Tá však aktuálne neposkytuje zázemie pre sluchovo znevýhodnených občanov, ako počas prvej vlny. Kompletný zoznam služieb je však zverejnený na internetovej platforme PSK pre ľudí.

Web PSK pre ľudí spustil ešte začiatkom apríla počas prvej vlny pandémie koronavírusu Prešovský samosprávny kraj a Nadácia PSK pre podporu rodiny. Len za prvý mesiac ho navštívilo viac ako 10-tisíc ľudí.