Radnica urobila prieskum trhu a objednala softvér za vyše 68-tisíc eur

0
715
Centrálny systém má byt súčasťou nových parkovacích automatov, v ktorých si vodiči budú kupovať parkovacie lístky. / Ilustračné foto: Peter Novotný

Vedenie mesta podpísalo zmluvu s firmou OCP s. r. o., ktorá dodá Prešovu centrálny systém evidencie vozidiel. Súčasťou softvéru bude aj aplikácia pre smartfóny, cez ktorú si vodiči budú môcť zakúpiť jednorazové parkovanie. Nás zaujímalo na základe čoho mesto vybralo práve túto firmu a koľko z mestskej kasy za dodanú službu zaplatí.

V prvom rade nás zaujímalo či bola  urobená transparentná súťaž, keďže o nej radnica neinformovala.„Súťaž bola realizovaná formou prieskumu trhu, prostredníctvom externého verejného obstarávateľa,“ sprostredkoval nám stanovisko radnice hovorca Vladimír Tomek. Dodal, že odhadovaná cena informačného systému automatizovanej regulácie parkovania, ktorý mestu dodá firma  OCP s. r. o., je 68 400 eur bez DPH.

Spoločnosť má veľkého partnera

Podľa obchodného registra spoločnosť OCP funguje len od júna minulého roka a konateľkou je Adriána Čutková. Zaujímalo nás, či je to len zhoda mien, alebo ide o príbuznú bývalej hlavnej architektky Márie Čutkovej? Opýtali sme sa tiež, či kompetentní pracovníci radnice skúmali referencie o tejto spoločnosti.

„Spoločnosť OCP s. r. o. je zmluvný partner spoločnosti Orange Slovensko, a. s. Vzhľadom na túto skutočnosť, ako aj finančné zázemie nadnárodnej spoločnosti a jej prísne interné antikorupčné pravidlá, a taktiež vychádzajúc z referencií z mnohých krajín, sme pristúpili k podpisu zmluvy s víťazom súťaže. Pred podpisom zmluvy došlo k stretnutiu vedenia mesta Prešov so zástupcami spoločnosti OCP s. r. o., na ktorom boli prítomní aj zástupcovia spoločnosti Orange Slovensko, a. s.“, vysvetlil hovorca Vladimír Tomek.

Čo prinesie softvér?

Nový systém regulovaného parkovania v centre by mal byť spustený v januári 2021 v zóne 1 a v zóne 2. Ohraničené sú ulicami Levočská, Rescheidská, Okružná, Štefánikova, Jána Hollého a Šafárikova. Zavedením novej parkovacej politiky chce mesto zabezpečiť, aby obsadenosť parkovísk neprekročila 80%. Najžiadanejšie parkoviská by sa teda mali priebežne plniť aj vyprázdňovať, aby sa na nich vystriedalo čo najväčšie množstvo áut. Centrálny systém má byt súčasťou nových parkovacích automatov, v ktorých si vodiči budú kupovať parkovacie lístky. Využiť budú môcť aj bezkontaktnú platbu kartou. K dispozícii budú tiež rezidentské a zľavnené parkovacie karty. Podľa mesta je to moderný, účinný a efektívny systém statickej dopravy.

Nová firma na správu ciest

Novinkou, ktorú chce radnica uviesť do života už v októbri tohto roku je založenie spoločnosti Správa a údržba komunikácií mesta Prešov, s. r. o. Na konci augusta sa konalo výberové konanie na konateľa tejto mestskej firmy. Zaujímal nás výsledok. „Na výberovom konaní sa zúčastnilo 6 uchádzačov. Po vyhodnotení výberového procesu sa členovia komisie nezhodli na žiadnom z týchto uchádzačov. Vzhľadom k tejto skutočnosti by sa malo výberové konanie opakovať,“ informoval hovorca radnice Vladimír Tomek.

 

Anna Košuthová