Rodiny z bytov v okolí Mukačevskej 7 dostanú od mesta finančný príspevok

0
493

Mesto Prešov finančne odškodní rodiny z troch bytoviek na Mukačevskej ulici, ktoré boli čiastočne zasiahnuté tragickým výbuchom plynu v decembri 2019. Výška príspevku na jednu bytovú jednotku predstavuje 540 eur.

Tragický výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove otriasol celým Slovenskom. Obyvatelia bytovky č. 7 prišli o strechu nad hlavou aj o všetko čo vo svojich bytoch mali. V zložitej situácii sa ocitli aj obyvatelia susedného vchodu č. 9, ktorí museli z dôvodu bezpečnosti na čas opustiť svoje byty. Medzi týchto ľudí bolo do konca februára 2020 prerozdelených 5 117 269, 51 eur, ktoré sa podarilo vyzbierať na oficiálnom účte mesta Prešov vďaka nezištnej pomoci ľudí zo Slovenska aj zo zahraničia.

Mesto Prešov sa teraz rozhodlo odškodniť aj ostatných ľudí z Mukačevskej ulice, ktorým po výbuchu zostali porozbíjané okná, alebo mali inak poškodené interiéry svojich bytov. „Napriek tomu, že poisťovne vo väčšine prípadov preplatili týmto ľuďom škody na majetku, chceli sme im finančne prispieť a morálne ich odškodniť. Príspevky vyplatíme v zmysle nášho všeobecne záväzného nariadenia správcom bytových domov, ktorí peniaze rozdelia medzi vlastníkov bytov,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto na tento účel vyčlenilo 115 020 eur z dotácií od tretích strán, vrátane miest a obcí, ktoré boli poskytnuté v súvislosti s mimoriadnou udalosťou na Mukačevskej ulici a neboli súčasťou oficiálnej zbierky pre ľudí dotknutých výbuchom plynu.

V bytových domoch číslo 3, 5, 11, 13, 15, 17 bude príspevok poskytnutý vlastníkom všetkých bytových jednotiek a v bytových domoch 19, 21, 23, 25 bude príspevok poskytnutý vlastníkom bytových jednotiek, v ktorých bola spôsobená škoda. Pri tomto určovaní sa vychádza z podkladov doručených správcom. Výška príspevku na jednu bytovú jednotku je 540 eur.

 

 

Ilustračné foto: 7. december 2019, Mukačevská ulica