Šarišský hrad ďalej obnovujú, murujú ako kedysi

0
626

(ako) – Mesto Veľký Šariš chce tento rok ukončiť rekonštrukciu obvodovej hradby horného hradu. Robotníci pri nej využívajú pôvodnú technológiu. Na obnove hradných múrov v súčasnosti pracuje 35 ľudí. 

Hrad Šariš z 13. storočia a patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Mesto ako vlastník hradu ho posledných desať rokov obnovuje pomocou rôznych projektov, grantov, ale aj za podpory súkromných donorov.

„Našou úlohou je hlavne konzervovať murivo, ktoré je po stáročiach rozpadnuté, silne narušené a my ho musíme dať do takého stavu, aby ďalších niekoľko sto rokov vydržalo a aby bolo hlavne prístupné a bezpečné pre návštevníkov,“ uviedol správca hradu Ladislav Babuščák. Pracovníci si musia zvykať na historické murivo, ktoré sa už dnes nepoužíva. Musia  dodržať pôvodnú technológiu a to nie je až také ľahké.  „Hasíme vápno, robíme vápennú maltu a aj ukladanie kameňa má prísne stanovené podmienky. Je to takzvané riadkovanie. Každý kameň má svoje miesto,“ vysvetlil Babuščák. „Murovačka“ má prebiehať až do konca septembra, ale ostatné práce na hrade sa potiahnu až do novembra.

Ako sa hrad zmenil?

„Myslím si, že za tú dobu nastal rapídny pokrok v tom, ako hrad vyzeral predtým a ako vyzerá dnes. Jeho obnova začala vďaka mestu už pred 20 rokmi, ale aj vďaka občianskym združeniam, ktoré tu pôsobili. Posledných päť rokov na hrade robí občianske združenie Hradba Šariš,“ povedal správca Babuščák.

Celkovo je podľa Babuščáka hrad zrekonštruovaný na 40 až 50 percent. Za desať rokov tam bolo preinvestovaných približne 2,5 milióna eur, z toho štát investoval asi 2 milióny eur.

„Projekt, ktorý prebieha na hrade, má svoju povinnú spoluúčasť, ktorá je približne 5000 eur ročne. Dávame do toho viac. Platíme zamestnancov – správcu hradu, sprievodcov, ako aj ostatných, ktorí sa na hrade angažujú. Aj keď na vstupnom vyzbierame napríklad 15 000 eur ročne, každé jedno euro končí naspäť na hrade,“ konštatoval  primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.

Foto: aktuality.sk