Starých spotrebičov sa môžete pohodlne zbaviť

0
339

(ako) – Každý z nás to už zažil. Spotrebič v domácnosti sa pokazí a rýchlo ho nahradí nový. Horšie je to už s likvidáciou staršieho. Ten často končí na chodbách panelákov alebo pri kontajneroch. Už nemusí. Je tu totiž združenie, ktoré sa o odvoz a likvidáciu postará a to celoročne. Prvý odvoz sa uskutoční už v sobotu 26. septembra.

„Veľké spotrebiče majú ľudia zvyčajne problém naložiť do auta a zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa často ani nezmestia. Ľudia sa tak budú môcť pohodlne, ekologicky a zadarmo zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr, ale aj varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak nahlásia do zberu aspoň jeden väčší spotrebič, spolu s ním im odvezú aj iné menšie spotrebiče,“ uviedla manažérka Združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu Envidom, ktoré odvoz zabezpečuje, Jana Nahálková.

V deň zberu je potrebné staré spotrebiče vyložiť do vchodu bytovky alebo za bránu domu a zamestnanci Envidomu obyvateľom zatelefonujú alebo zazvonia na zvonček.

Podmienky

Jan Nahálková tiež zdôraznila, že staré spotrebiče treba pred ich odovzdaním do zberu očistiť, vyliať vodu z filtra práčky alebo odmraziť mrazničku. Pri ich odovzdávaní treba dbať aj na ďalšie ochranné opatrenia, akými sú používanie rúšok a rukavíc.

„Je dôležité, aby obyvatelia spotrebiče nevykladali na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači, ktorí ich nezrecyklujú. Namiesto toho ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí, čím vytvoria čierne skládky,“ vysvetlila Nahálková. Zber televíznych prijímačov a počítačových monitorov však nezabezpečujú. Tie odporúčajú zaviezť na zberný dvor.

Bezplatný odvoz si môžu ľudia objednať prostredníctvom webstránky www.zberelektroodpadu.sk.

Uzávierka objednávok je však najneskôr dva dni pred zberom.

 

Foto: fb zberelektroodpadu.sk