Utorkové zhromaždenie Prešovčanov bolo pokojné

2
980

(ako) – Niekoľko desiatok ľudí sa stretlo v utorok pred prešovskou radnicou, aby si pripomenuli výročie 17. novembra 1989. Zhromaždenie nemalo protestný charakter, ako v iných mestách, ani organizátora. Ľudia prišli spontánne a tak aj reagovali.

Zväčša spomínali na 17. november ako na cestu k slobode a demokracii. Hovorili o okolnostiach nežnej revolúcie a hodnotili, čo sa za posledné roky v krajine zmenilo. Rečníci vystúpili spontánne a dotkli sa aj aktuálnych udalostí na Slovensku. Zaznela aj kritika na adresu vlády v súvislosti s celoplošným testovaním na Covid-19 a opatreniami, ktoré boli podľa nich v rozpore s Ústavou SR. Nezaznela však žiadna výzva na odstúpenie vlády či premiéra Igora Matoviča.

Utorkové zhromaždenie Prešovčanov bolo pokojné

Na proteste v Košiciach bolo asi tisíc ľudí

V Košiciach sa zišlo na Hlavnej ulici okolo tisíc ľudí. Účastníci protestu tam skandovali výzvy na odstúpenie Matovičovej vlády a zazneli heslá spochybňujúce rúška či samotnú existenciu koronavírusu. Rečníci odmietli aj plošné testovanie, pričom tvrdili, že opatrenia porušujú ľudské práva, ústavu i zákony. Na výzvy rečníkov, aby si všetci dali dole rúška, reagovala väčšina ich stiahnutím.

Pokojný priebeh akcie na niekoľko minút narušil konflikt medzi protestujúcimi a skupinkou mužov v kuklách vo farbách miestneho futbalového tímu. Po krátkej roztržke s účastníkmi protestu z centra odišli. Polícia nemusela zasahovať.

Zranení policajti v Bratislave

Iná atmosféra bola v Bratislave. Tam vyšli do ulíc tisícky ľudí protestovať proti vláde Igora Matoviča a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa. Podľa ministra vnútra Romana Mikulca potest nemal nič spoločné s pokojným prejavom názoru. Pred stredajším rokovaním vlády potvrdil, že zranení boli viacerí policajti.

„Boli tam ľudia, ktorí naozaj chceli vyprovokovať násilie a bitky, používali rôznu pyrotechniku, výbušniny a aj z tejto pyrotechniky boli zranení niektorí policajti,“ uviedol minister.

Utorkové zhromaždenie Prešovčanov bolo pokojné

Páchateľov podľa Mikulca identifikovali. Niektorí boli zadržaní, ostatných majú riešiť v ďalších konaniach. Hrozí im aj trestné stíhanie za útok na verejného činiteľa. Ako pripomenul, trestná sadzba je v tomto prípade do 24 rokov. „My budeme v tomto veľmi dôkladní a prísni,“ dodal minister Mikulec.

Foto: Viktor Zamborský

2 KOMENTÁRE

  1. preco autor clanku klame ze na stretnuti nezaznela vyzva na odstupenie vlady alebo aj premiera? ved tam sa podpisovala peticia za ich odvolanie… nehanbis sa ty klamar takto tendencne pisalkovat?

  2. preco autor clanku klame ze na stretnuti v presove nezaznela vyzva na odstupenie vlady alebo aj premiera? ved tam sa podpisovala peticia za ich odvolanie… a vsetci to niekolokrat skandovali….nehanbis sa ty klamar takto tendencne pisalkovat?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu