V Haniske plánujú postaviť fabriku za vyše sedem miliónov eur

0
862
Ilustračné foto: TASR - Lukáš Grinaj

(ako) – Nový strojársky závod plánuje postaviť spoločnosť BHS-Sonthofen Slovakia, ktorá patrí do skupiny koncernu BHS. Postaviť by sa mal v priemyselnom parku Haniska v okrese Prešov. Ľudia z Hanisky a okolia by tam mali získať 50 pracovných miest. Dokonca aj záujemcovia so základným vzdelaním. 

Nová fabrika má vyrábať recyklačné a filtračné zariadenia, kontaktné sušičky, miešacie zariadenia na stavebné materiály a drviče na výrobu piesku. Firma dostane štátny investičný stimul milión eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Ukončenie stavebných prác plánuje firma v roku 2022 a dosiahnutie plnej výrobnej kapacity predpokladá v roku 2024.

Kto nájde prácu?

BHS-Sonthofen Slovakia plánuje zamestnať osem vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov, 36 zamestnancov so stredným vzdelaním a ráta aj s 12 zamestnancami so základným vzdelaním. Plánovaná priemerná výška mesačnej hrubej mzdy je 1 412 eur.

Zamestnancom, a to najmä inžinierom, majstrom, zváračom a montážnym pracovníkom, poskytne špeciálne školenie zamerané na zváranie a montáž v centrále BHS Sonthofen GmbH v Nemecku.

Vizualizácia nového závodu v obci Haniska blízko Prešova, Slovensko. – Foto zdroj: pis.sk

Strojárska výroba

Investícia do strojov, prístrojov a zariadení bude smerovať predovšetkým do technológie zameranej na pálenie, ohýbanie a opracovanie kovových a nekovových častí vyrábaných strojov.

Obstaraný bude taktiež zvárací robot. Všetky výrobky bude firma predávať materskej spoločnosti BHS-Sonthofen GmbH.

Trhy skupiny BHS sa nachádzajú po celom svete. Skupina celosvetovo zamestnáva 400 zamestnancov a má osem dcérskych spoločností.