V troskách vybuchnutého paneláku sa cennosti nenašli, odškodnia aj ostatných

0
1236

Uplynulo pol roka od výbuchu plynu v paneláku na Mukačevskej ulici. Vďaka verejnej zbierke 25 rodín už býva v nových bytoch, asi 10 ďalších ešte uvažuje o tom, že by chceli bývať na pôvodnom mieste a postaviť nové byty. Zo sutín sa k nim vracajú spomienky a postupne ich v spolupráci s políciou identifikujú, no napodiv, žiadne cennosti sa nenašli. Obyvatelia ostatných poškodených bytoviek na Mukačevskej sa zatiaľ odškodnenia nedočkali, hoci radnica im to sľúbila.

Polícia v týchto dňoch predvoláva pôvodných obyvateľov bytovky, aby prišli identifikovať svoje veci zo sutín. Podľa informácií RTVS obyvateľov už potešili fotoalbumy, no ešte ich nedostali. Každý z obyvateľov má na polícii len povedať, ktoré veci sú jeho a na základe toho bude polícia vyhodnocovať, komu veci vrátia. Ľudí však prekvapilo, že sa nenašli žiadne rodinné šperky a v každej rodine nejaké boli. Našli sa fotografie, niektoré doklady, ale ani kúsok zlata. „Priebeh búrania, ako aj samotnej separácie trosiek z bytového domu, bol pod nepretržitým dohľadom polície. Z uvedeného vyplýva, že možnosť odcudzenia osobných vecí poškodených osôb je v rovine špekulatívnych úvah,“ povedala krajská plicajná hovorkyňa Jana Ligdayová. V prípade výbuchu bytovky ostáva naďalej 5 obvinených a nie je jasné, kedy sa vyšetrovanie ukončí.

Slávka Čorejová

Odškodnia aj ostatných obyvateľov Mukačevskej?

Mali tiež poškodené byty a museli si ich opraviť na vlastné náklady. Cítia krivdu, lebo si problém nezavinili sami. Na radnicu poslali už desiatky podrobných žiadostí, ale doteraz sa ničoho nedočkali, hoci primátorka Andrea Turčanová  prisľúbila, že to vyriešia. Na májovom mestskom zastupiteľstve poslankyňa Slávka Čorejová v tej súvislosti interpelovala primátorku a opýtala sa, či a ako mesto pristúpilo k odškodňovaniu dotknutých obyvateľov. „Tam sa nám to skomplikovalo. Počítali sme s tým, že peniaze z Nadácie TV JOJ budú použité aj na ich odškodnenie. Žiaľ nadácia žiadala, aby to odsúhlasilo spoločenstvo vlastníkov bytov z Mukačevskej  7, ale tí nesúhlasili.  Hľadali sme iné riešenie, lebo morálne treba odškodniť aj týchto ľudí. Na júnové zastupiteľstvo bude predložené VZN o poskytovaní dotácií, kde chceme dať spoločenstvám vlastníkov bytov, prípadne správcom dotácie a oni ich následne prerozdelia vlastníkom bytov. Mrzí ma, že sa to tak dlho ťahá, mali sme inú predstavu, ake nezavinili sme to. Akonáhle bude VZN odsúhlasené a  nadobudne účinnosť, urobíme to,“ reagovala na interpeláciu primátorka Andrea Turčanová.

Anna Košuthová
Foto: Viktor Zamborský