Veterán klub železníc vypravil na trať historické električky

0
342

(ako) – Návštevníci Vysokých Tatier mohli tento víkend obdivovať krásu hôr aj z električiek, ktoré sa v sobotu po dlhej prestávke opäť objavili na trati. O tento nevšedný zážitok sa postaralo Občianske združenie Veterán klub železníc Poprad v rámci spustenia turistickej sezóny. Ako vždy, ťahúňom bola jedinečná Kométa.

Podľa výkonného riaditeľa občianskeho združenia Jána Sabaku, obdobie, kedy nejazdili, využili na opravu strojov a prípravu noviniek.

„Sme radi, že môžeme za dodržania všetkých protiepidemických opatrení opäť vypraviť na trať tatranskej železnice naše historické stroje. Už tento víkend sa mohli návštevníci Vysokých Tatier odviezť na jedinečnej historickej električke Kométa. Z Popradu vyrazila v sobotu a nedeľu o 9.25 h do Starého Smokovca a počas celého dňa premávala na úseku Starý Smokovec – Tatranská Lomnica. V súprave bol zaradený aj najstarší exponát, letný vyhliadkový vozeň z roku 1908,“ popísal obnovenú atrakciu Ján Sabaka.

„Vykonali sme údržbárske práce a všetky potrebné revízie tak, aby mohli električky opäť premávať počas sezóny. Aj napriek tomu, že sú historické, musia absolvovať všetky potrebné revízie a skúšky ako súčasné vlaky. Venovali sme sa aj projektom, vďaka ktorým sa historické električky objavia na trati počas celej letnej a zimnej sezóny. Budú jazdiť vždy v sobotu a nedeľu od polovice júna do polovice septembra. Novinkou je možnosť zakúpiť si cestovné lístky online, prostredníctvom stránky www.tatranskaelektricka.sk, a tak cestujúci budú mať zaistené miesto na sedenie,“ vysvetlil Sabaka.

Začiatkom marca sa im podarilo previezť do dielní vo vozovni Jurajov dvor, ktoré patria Dopravnému podniku Bratislava, akciová spoločnosť (DPB) legendárnu tatranskú električku EMU 89.0003 z roku 1968. Zachránili ju pred zošrotovaním a po generálnej oprave, ktorú vykonávajú jej členovia doplní flotilu historických vozidiel.

Verí, že aj tento rok bude najväčším „ťahúňom“ Kométa, o ktorú je štandardne najväčší záujem. „Je to električka, z ktorej bol vyrobený v roku 1912 len jeden kus na svete. Dodnes takpovediac dýcha históriou a ponúka návštevníkom nezabudnuteľný zážitok,“ konštatoval Sabaka.

Občianske združenie Veterán klub železníc Poprad spája priaznivcov histórie dopravy vo Vysokých Tatrách od roku 1983. Jeho hlavnou činnosťou je prevádzkovanie historickej súpravy, ktorú ťahá električka Kométa. V súčasnosti má 10 aktívnych členov, ktorí pomáhajú pri rôznych činnostiach spolku. Klub celkovo prevádzkuje 6 historických vozidiel a ich počet sa každým rokom zväčšuje.

Foto: OZ VKŽ Poprad