VÍLA A RYTIER V KRAJSKOM MÚZEU V PREŠOVE

0
409

Už piaty rok sa počas letných prázdnin môžu deti so svojimi rodičmi zapojiť do úspešného projektu LEGENDARIUM 2020. Za týmto projektom, v ktorom deti cestujú a spoznávajú svoj kraj stoji Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom.

Letnú sezónu v Prešovskom kraji si bez projektu Legendarium už nevieme ani predstaviť. Tento rok sa tvorcovia však zamerali aj na individuálnu turistiku v prírode, no nezabudlo sa ani na kultúrne inštitúcie ako múzea či galérie. Deti na svojich cestách v prírode s mapou pokladov vedia nazbierať 15 nálepiek a vo vybraných kultúrnych organizáciách môžu získať až 25 pečiatok, čo znamená spolu 40 lístkov v záverečnom žrebovaní o skvelé ceny. Čím viac nálepiek a pečiatok deti nazbierajú, tým vyššiu šancu majú získať odmeny v podobe vecných cien, rodinných pobytov, či vstupeniek do rôznych aquaparkov a kúpalísk.

Jedným z miest, ktoré deti môžu objaviť je už tradične Krajské múzeum v Prešove – Rákociho palác, kde získajú pečiatku víly Libanky. Organizačnou jednotkou Krajského múzea v Prešove je taktiež Kaštieľ a archeopark v Hanušovciach nad Topľou, kde  malí dobrodruhovia môžu získať hneď druhú pečiatku rytiera Johanidesa. Pečiatky je možné získať návštevou expozícii alebo výstav múzea. V Rákociho paláci si nesmiete nechať újsť návštevu hasičskej expozície, ktorá pozostáva nielen z fotografií a informačných panelov, ale aj rozmernej hasičskej techniky, ktorá je najväčšia svojho druhu na Slovensku. V Hanušovciach nad Topľou sa v našom Archeoparku – Živá archeológia spolu so svojimi deťmi môžete preniesť do praveku, pozrieť si ako ľudia v minulosti žili, bývali, pestovali obilniny, či aké hudobné nástroje mohli používať.

V tomto roku sa Krajské múzeum v Prešove – Rákociho palác stalo jedným z ôsmich  odberných miest, kde si deti môžu vyzdvihnúť vecné ceny po nazbieraní istých počtov nálepiek. „Za prvých päť nálepiek deti získavajú vodeodolný obal na mobil. Po získaných 10 nálepiek pre nich v Krajskom múzeu čaká multifunkčná šatka a bublifuk a v prípade, že sa deťom podarí nazbierať všetkých 15 nálepiek súťažiaci získava športový vak a šiltovku“, prezradil riaditeľ Krajského múzea v Prešove Ľuboš Olejník.

Leto plné dobrodružstiev a objavovania s legendami trvá až do 13. septembra 2020 a hlavným cieľom tejto kampane je už piaty rok zvýšenie turistiky v Prešovskom kraji.

Prostredníctvom zdravej súťaživosti a detskej zvedavosti, rodiny s deťmi spoznávajú najzaujímavejšie a najtajomnejšie miesta nášho kraja, okolo ktorých možno chodili či bývali v ich blízkosti a predsa o nich nevedeli.

 

Monika Poníková
Krajské múzeum v Prešove