Začína druhá etapa obnovy Opálu na Sekčove 

0
296

(ako) – Nákupné stredisko Opál prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Prvá etapa obnovy sa uskutočnila v roku 2017. V tejto by sa mala urobiť nová strecha, osadia nové okná a urobia fasádu. Mesto včera odovzdalo stavbu zhotoviteľovi.

Rekonštrukcia je zameraná predovšetkým na zníženie energetickej náročnosti, odstránenie porúch spôsobených tepelnými mostmi, ale najmä na estetizáciu a modernizáciu tejto budovy. Mesto Prešov odovzdalo zhotoviteľovi stavenisko 1. marca 2021 a práce sa tak môžu začať.

„Budovy Nákupných stredísk v Prešove nám slúžia už desaťročia a výrazne sa na nich podpísal zub času. Po rekonštrukcii NS Družba a revitalizácii vnútorného priestranstva v NS Centrum, prichádza na rad aj Opál na Sekčove. Nová strecha, okná a fasáda dopomôžu k zníženiu energetických nákladov na prevádzku. Táto investícia zároveň prinesie Prešovčanom väčší komfort a skrášli túto časť sídliska,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Obnova bude stáť vyše 1 milión eur

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, rekonštrukcia jednotlivých budov nákupného strediska zahŕňa zateplenie obvodových stien, zateplenie a doplnenie strešného plášťa, nové exteriérové podhľady, výmenu klampiarskych výrobkov, okien a vchodových dverí, výmenu mreží, vetracích mriežok a úpravu bleskozvodu. Opravené budú aj rampy, markízy, klimatizačné jednotky a výplne zábradlí.

Stavebné práce urobí spoločnosť GMT development, s.r.o. Celkové náklady na obnovu Opálu predstavujú 1 013 280,50 eur vrátane DPH z vlastných zdrojov mesta. Rekonštrukcia by mala byť ukončená do konca roka 2021.

Čo sa urobilo v prvej etape

V roku 2017 mesto Prešov zrekonštruovalo spevnené plochy NS Opál. Vtedy sa investovalo  139-tisíc eur. Urobila sa výmena teplovodných rozvodov, betónový a asfaltový povrchu vymenili za dlažbu (890 m2), vymenili sa aj stĺpy verejného osvetlenia a vybudovali bezbariérové prechody. Pribudli aj prvky drobnej architektúry, ako lavičky či stojany na bicykle. Súčasťou obnovy priestoru boli aj sadové úpravy. Zaujímavým prvkom tejto rekonštrukcie sú štrbinové zberače vody, ktoré opticky dotvárajú celok.

Foto: presov.sk