Zajtra budú mestskí poslanci zasadať formou videokonferencie

0
441

Aj keď je leto a viacerí poslanci sú už na dovolenke, primátorka Andrea Turčanová zvolala na zajtra mestské zastupiteľstvo. Práve z dôvodu, že nie všetci poslanci sú doma, bude sa konať formou videokonferencie. Musia totiž rozhodnúť o viacerých veciach, ktoré neznesú odklad.

Medzi nimi je napríklad aj majetkový prevod na Jarkovej ulici. Ukázalo sa totiž, že nie všetky pozemky v procese prípravy rekonštrukcie Jarkovej ulice boli majetkovo vysporiadané. Prekážkou je zastavaná plocha a nádvorie o výmere asi 80 metrov štvorcových. Tá je vo vlastníctve spoločnosti JASAn Parkus III, s. r. o., zasahuje  do pozemkov tretích osôb a bráni rekonštrukcii Jarkovej ulice, ktorá je verejnoprospešnou stavbou.

Za akú cenu kúpia pozemok?

To sú otázky, na ktoré by mali poslanci žiadať odpoveď. Rozhodnutie o umiestnení stavby bolo totiž vydané ešte v roku 2017 a teda je otázkou, prečo trasa nebola majetkovo vysporiadaná načas.

Zaujímavé tiež je, že v materiáli na zasadnutie zastupiteľstva sa nehovorí o cene. Len o tom, že bude stanovená na základe znaleckého posudku. Ten však v materiáloch chýba. Nie je tam dokonca ani geometrický plán s presnou výmerou pozemku. Za koľko teda mesto kúpi pozemok z našich daní? Neoficiálne zdroje hovoria o tom, že majiteľ žiada neprimerane vysokú sumu.

Chcú kúpiť 7 jazdených autobusov

Dopravný podnik má v súčasnosti vo vozovom parku 54 autobusov. Prognóza je však taká, že od septembra, kedy sa obnovia školské spoje, budú potrebovať 55 kusov. To bol jeden z dôvodov prečo riaditeľ a predseda predstavenstva Martin Jaš predložil mestu žiadosť o schválenie nákupu 7 jazdených autobusov za 42-tisíc eur z vlastných zdrojov.

V žiadosti Jaš uvádza, že by tým podnik zároveň ušetril ročne vyše 25-tisíc eur na nájomnom. To je suma, ktorá je rozdielom medzi kúpnou cenou a ročným nájomným, ktoré teraz platia za 7 autobusov od bratislavského  dopravného podniku. „Prenájom autobusov SOR BN 10,5 nás v súčasnosti stojí 5 600 eur mesačne za 7 autobusov. Ročne to predstavuje 67 100 eur. Nákupom týchto siedmych autobusov pokryjeme rozdiel hlavne pri štandardných autobusoch a pokrývame nimi aj nedostatky v kĺbových autobusoch. Týmto nákupom nepokryjeme potrebu autobusov na výpravu na linky MHD, ale iba zmiernime nedostatok autobusov. Od OP Bratislava kupujeme autobusy vo veku 10 – 11 rokov s priebehom cca 430 000 – 745 000 najazdených kilometrov. Vzhľadom na reálny stav a priemerný vek autobusov v DPMP a. s. očakávame, že tieto autobusy budeme využívať vo výprave minimálne ďalšie 3 až 4 roky,“ vysvetlil v žiadosti Martin Jaš.

Poslanci sa budú zaoberať aj ďalším rozpočtovým opatrením z dôvodu šetrenia na radnici, plánovanými investíciami, prideľovaním dotácií, ale aj schvaľovaním zriadenia novej materskej školy na Matici slovenskej a zrušením MŠ na Hviezdoslavovej ulici.

 

Anna Košuthová
Foto: presov.sk, pk