Zariadenia sociálnych služieb kraja sú v pohotovosti

0
362
Ilustračné foto: TASR – Martin Baumann

Prešovský samosprávny kraj vzhľadom na zhoršujúcu epidemiologickú situáciu v súvislosti s pandémiou intenzívnejšie monitoruje zariadenia sociálnych služieb vo svojej  zriaďovateľskej pôsobnosti. Situácia je v župných ZSS nateraz  pokojná, štatutárom ale odporúča byť v maximálnej pohotovosti. 

Prešovský samosprávny kraj vo svojich zariadeniach sociálnych služieb  zatiaľ nezavádza sprísnené režimy nad rámec už prijatých opatrení hlavného hygienika a rezortného ministerstva.  Svojim štatutárom ale odporúča, aby promptne reagovali na aktuálnu situáciu a miestne podmienky, v rámci ktorých môžu pristúpiť k prijatiu prísnejších opatrení.

„Určite je potrebné prijať sprísnené režimy v zariadeniach, kde žijú najohrozenejšie skupiny obyvateľov. Ak neprídu zhora, pristúpime zrejme k vlastným razantnejším krokom, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu, ktorý naberá aj v kraji na intenzite,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Ako dodal, situácia v 25-tich župných zariadeniach je nateraz relatívne pokojná.

Aktuálne kraj eviduje prípady troch na Covid-19 pozitívnych zamestnancov v Domove pre seniorov v Starej Ľubovni, ktorí sú všetci bezpríznakoví. Ďalších 17 zamestnancov z dôvodu kontaktov s pozitívnym kolegom sú v povinnej domácej karanténe a čakajú na výsledky PCR testov. Známky ochorenia nejavia ani klienti zariadenia, z ktorých za posledný týždeň boli PCR testami testovaní 5 klienti ohrození možným kontaktom.

Rovnako bolo pozastavené poskytovanie ambulantnej a týždennej formy v domove sociálnych služieb v zariadení ZSS Egídius v Bardejov. Stalo sa tak z dôvodu ochrany ostatných prijímateľov a zamestnancov do doby, kedy budú výsledky PCR testu u prijímateľa sociálnej služby, ktorého rodinný príslušník je pozitívny. Všetci zamestnanci boli pretestovaní rýchlotestami s negatívnym výsledkom, známy ešte nie je výsledok PCR testov samotného klienta zariadenia.

„Musíme byť opatrní a v strehu, keďže vidíme, že situácia sa z hodiny na hodinu mení a prípady pribúdajú. Sme v neustálom kontakte s riaditeľmi našich zariadení.  Ak by sa vyskytli problémy, prípady COVID – pozitívnych klientov  či zamestnancov, štatutári majú povinnosť nám to oznámiť. Pri súčasnom nekontrolovanom a rýchlom šírení ochorenia musíme myslieť aj na personálne zálohy v sociálnych službách, kde vidíme isté ohrozenie, ale aj možné riešenia“ dodal M. Majerský.

Vo všeobecnosti v zariadeniach sociálnych služieb PSK platia prísne protiepidemické opatrenia. V lokalitách, kde je evidentne zhoršená epidemiologická situácia alebo aj priamo v zariadení sociálnych služieb evidujú pozitívny prípad zamestnanca alebo PSS (alebo došlo ku kontaktu)  je postup štandardný: v zariadení okrem dôsledného dodržiavania hygienických a epidemiologických režimov, sú zakázané návštevy a rovnako aj prijímanie nových klientov. Okrem pravidelného merania telesnej teploty sa zisťuje anamnéza príbuzných dotazníkovou formou – kontakt so suspektnými resp. pozitívnymi osobami, či pobyt v zahraničí. Vytvorené sú tzv. červené zóny, prebieha rýchlotestovanie, pri potvrdených kontaktoch PCR testovanie  štandardne nariadené regionálnou hygienou. V zariadeniach prebieha zvýšená dezinfekcia, merania telesnej teploty niekoľkokrát denne.

Kraj venuje pozornosť aj dostatočnému zásobeniu osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami. Nateraz ich majú župné zariadenia dostatok s tým, že poskytovatelia majú povinnosť sa nimi zásobiť minimálne na 14 dní.

 

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK