Župa eviduje problémy s prihlasovaním záujemcov o očkovanie 

0
196

(ako) – Prešovský samosprávny kraj (PSK) po Prešove, Humennom a Poprade otvoril v utorok v spolupráci s Ľubovnianskou nemocnicou nové veľkokapacitné očkovacie centrum v Starej Ľubovni. Novinkou je, že by malo byť otvorené počas týždňa kým ostatné fungujú len cez víkendy. Jeho fungovanie poznačili opakované problémy s prihlasovaním záujemcov cez štátny registračný systém.

Nové veľkokapacitné centrum v Starej Ľubovni vzniklo v Športovej hale na Tehelnej ulici. Očkovanie tu aktuálne prebieha od utorka 13. apríla do štvrtka 15. apríla v čase od 7.30 do 14.30 hodiny. Pre všetky tri dni tu Prešovský samosprávny kraj má od ministerstva zdravotníctva zakontrahovaných spolu 1000 vakcín. Ako upozornila krajská samospráva, naplnenie dennej kapacity 330 dávok je však nateraz ohrozené pre oneskorené spustenie registrácie na očkovanie cez stránku Národného centra zdravotníckych informácií.

Ešte pár hodín pred otvorením veľkokapacitné centrum v Starej Ľubovni nebolo vôbec v zozname, respektíve v ponuke výberu na oficiálnej stránke na očkovanie, pričom sme o to žiadali už dva týždne vopred. Táto možnosť sa objavila až včera dopoludnia a dnes nám systém poslal len 139 záujemcov, a to je nezodpovedné a demotivujúce. Verím, že záujem o očkovanie tu je, len centrálny registračný systém musí fungovať spoľahlivo a efektívne, čo sa, žiaľ, nestalo,“  uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Dodal, že kraj robí maximum pre rozšírenie vakcinačných centier a zlepšenie dostupnosti obyvateľov k očkovaniu, no naráža na opakované problémy a zmätok pri prihlasovaní do štátnej čakárne. Podľa župana je ďalším problémom aj vekové ohraničenie.

„Po minulom víkende, kedy sme mali problémy s naplnenosťou aj v Prešove, sa kategória očkovaných vakcínou AstraZeneca posunula pre ľudí od 45 do 59 rokov. Neustále ale intervenujeme na ministerstve zdravotníctva, aby sa odstránila veková bariéra a očkovali sa všetci tí, ktorí majú záujem o túto vakcínu. Musíme zdynamizovať očkovanie, inak sa na Slovensku nevrátime k normálnemu fungovaniu,“ povedal M. Majerský, ktorý ocenil prístup miestnej samosprávy, ktoré ponúklo PSK priestory v Starej Ľubovni za symbolický prenájom a hlavne spoluprácu s Ľubovnianskou nemocnicou, ktorá poskytla pomoc a novovzniknutému centru i personálne zázemie.

Vakcíny sú, ale čakáreň posiela málo záujemcov

„Pri dodávke 1000 vakcín máme tri tímy na tri dni, to znamená traja lekári a tri sestry a päť pomocných zamestnancov, ktorí robia registráciu a organizujú proces pred a  po očkovaní. Sme pripravení aj na vyššie počty, ak to bude potrebné. O to viac nás mrzí, že nemáme naplnené kapacity  a centrálny systém nám poslal málo klientov, aj keď záujem je evidentný. Chceme očkovať a vybudovať kolektívnu imunitu na Slovensku a pritom nevyužívame  kapacity, ktoré tu sú,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

Otvorenie centra v Starej Ľubovni vníma Bizovský ako dobrú správu pre región.  „Očkovanie už prebieha v samotnej nemocnici, ale  veľkokapacitné centrum, ktoré  bude prvé otvorené cez týždeň, znamená naozaj to, že sa viac ľudí môže zaočkovať. Je to  jediná cesta, ako mať čím skôr pandémiu pod kontrolou,“ dodal P. Bizovský.  

Očkovať sa môžu od 45 do 59 rokov

Aj tentoraz je očkovanie AstraZenecou prioritne otvorené pre vekové skupiny od 45 do 59 rokov. Prihlásiť sa je potrebné cez centrálny registračný systém www.korona.gov.sk.

Medzi oprávnenými skupinami môžu byť aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňajú zdravotné kritériá alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania.

Opäť je k dispozícii možnosť  očkovania náhradníkov prostredníctvom registračného systému Prešovského samosprávneho kraja na základe nahlásenia záujemcov ošetrujúcim lekárom. Kraj odporúča kontaktovať oprávnených záujemcov o očkovanie s chronickými ochoreniami svojho ambulantného lekára, aby ich prihlásil na očkovanie.

Ilustračné foto: khou.com