Župa je pripravená zaočkovať rekordný počet ľudí

0
308
Ilustračné foto zdroj: Facebook/Prešovský samosprávny kraj

Prešovský samosprávny kraj pokračuje v očkovaní aj v najbližšie dni. Pripravený je očkovať vo svojich piatich veľkokapacitných očkovacích centrách v Starej Ľubovni, Prešove, Humennom, Poprade a Bardejove. Vrátane víkendového mobilného očkovania by mala od piatka 14. mája do stredy 19. mája zaočkovať viac ako 16- tisíc ľudí.

V samotných veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) má kraj na šesť očkovacích dní k dispozícii 15 252 vakcín, z toho 3 400 vakcín konzorcia Pfizer/BionTech a 11 852 AstraZeneca.

„Zvýšené dodávky AstraZeneca sú opodstatnené. Aktuálne sme svedkami toho, že najmä učiteľom alebo i ďalším oprávneným skupinám kritickej infraštruktúry, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou tejto vakcíny v nemocniciach , sa nedostávajú pozývacie SMS zo štátnej čakárne. Aj keď registrovanie nemôžeme ovplyvniť, budeme riešiť proaktívne tých, ktorí majú byť aktuálne preočkovaní, a teda plynie im 12. týždeň od podania prvej dávky. Ak prídu do našich centier a preukážu sa dokladom o vykonanej prvej vakcinácii, jednoducho ich zaočkujeme,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Ako dodal, denne župa ohľadom chýbajúcich termínov očkovania druhou dávkou vakcíny AstraZeneca prijíma desiatky dopytov denne.

„Opakovane sme upozorňovali ministerstvo zdravotníctva, aby záujemcom o druhú vakcínu AstraZeneca prišli termíny včas, aby bolo dodržané dovolené rozpätie podania vakcín a pre nás a naše očkovacie centrá, ktoré zabezpečujú aj očkovanie druhou dávkou rovnako dostatok vakcín. Nateraz konštatujeme, že po aktuálnych opatreniach i alokovaných dávkach nie je dôvod na obavy, v každom z našich centier sme pripravení a tak veríme, že k vakcíne sa dostanú všetci čakatelia,“ povedal predseda M. Majerský.

Vo VKOC Stará Ľubovňa sa očkuje v piatok 14. mája vakcínou Pfizer/BioNtech, k dispozícii je 350 dávok vakcíny. Vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNtech sa tu budú podávať aj po víkende, a to v pondelok 17. mája (350 vakcín). V ďalšie dni sa tu bude očkovať vakcínou AstraZeneca, pričom pôjde o preočkovanie jej druhou dávkou. V utorok 18. mája má centrum k dispozícii 250 vakcín a v stredu 19. mája 500 vakcín. Očkovanie bude v centre vo všetky očkovacie dni prebiehať v čase od 7:30 do 14:10 hod.

V ostatných štyroch veľkokapacitných centrách PSK sa bude očkovať vo víkendovom režime.

Vo VKOC v Prešove v sobotu 15. mája a nedeľu 16. mája bude prebiehať preočkovanie druhou dávkou vakcíny AstraZeneca, ktorej alokácia je stanovená na spolu 4800 vakcín. Očkovacie centrum bude otvorené od 8:00 do 17:00 hod.

Druhou dávkou vakcíny AstraZeneca sa očkuje počas víkendu aj vo VKOC Humenné (15. a 16. mája), a to v alokovanom množstve 3430 vakcín. Čas očkovania je od 08:00 do 19:00 hod.

Vo VKOC Poprad sa bude záujemcom o očkovanie v sobotu 15. mája podávať vakcína od konzorcia Pfizer/BioNtech (1500 vakcín). V nedeľu 16. mája tu bude prebiehať preočkovanie 2. dávkou vakcíny AstraZeneca, pričom na tento účel má župa zakontrahovaných 1500 vakcín. Ľudí v centre zaočkujú v čase od 08:00 do 18:00 hodiny.

Vo VKOC Bardejov, ktoré sa otvorilo minulú sobotu 8. mája, pokračuje tentoraz očkovanie už v oba víkendové dni. V sobotu 15. mája sa tu bude podávať druhá dávka vakcíny AstraZeneca (1372 vakcín). Na nedeľu má župa pre bardejovské centrum k dispozícii 1200 vakcín Pfizer/BioNtech. Aj v tomto centre prebieha očkovanie v oba víkendové dni od 08:00 do 18:00 hod.

Pokračuje aj očkovanie prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby PSK, ktorá bola spustená uplynulý víkend . Aj tu kraj podstatne zvýšil kapacity mobilných tímov.

„Ako sme avizovali, výjazdové služby budú vysielané do obcí každý víkend kraja. Kým počas minulého víkendu sme zaočkovali vyše 530 ľudí, prevažne seniorov a ťažko zdravotne postihnutých, aktuálne by to mal byť takmer dvojnásobok. Dopyt je enormný, odozvy po pilotnom očkovaní v obciach veľmi pozitívne, preto sa snažíme zvýšiť tempo očkovania,“ dodal M. Majerský.

Pre nadchádzajúci víkend má župa pre mobilné očkovanie zakontrahovaných 1070 vakcín Pfizer/BioNtech. Výjazdová služba bude očkovať v sobotu 15. mája v Jasenove (150 vakcín), Zborove (200 vakcín), Lendaku (200 vakcín), v nedeľu 16. mája v Radvani nad Laborcom (120 vakcín), Širokom (200 vakcín) a Štrbe (200 vakcín).

Vo veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja bolo proti ochoreniu Covid-19 dosiaľ zaočkovaných vyše 70-tisíc ľudí. Ďalších 535 ľudí zaočkovala výjazdová očkovacia služba PSK počas svojho pilotného výjazdu.

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK