Slováci dali najviac hlasov včelám

0
914
Šariš ľudom-víťazom verejného hlasovanie sa stal projekt Záhrada sv. Ambróza, ktorý realizuje OZ Novonatura.

(pv) – Tisícky ľudí z celého Slovenska dali svojimi hlasmi bodku za grantovým programom Šariš ľuďom. Pivovarníci už dlhodobo pri svojom podnikaní dbajú na prírodu a zároveň sa starajú aj o komunity, ktoré sú na nich naviazané. Aj preto v aktuálnom ročníku celkovú sumu v grante navýšili až dvojnásobne na 32-tisíc eur. Novinkou sú projekty, ktoré v budúcom roku vytvoria priestor na bezpečnú socializáciu. Slováci celý mesiac rozhodovali, ktorý projekt sa im páči najviac.

V aktuálnom ročníku programu Pivovar Šariš kvôli koronakríze menil nielen jeho štart či priebeh, ale aj zameranie tak, aby okrem regionálneho koloritu reflektoval aj aktuálne potreby ľudí na Šariši.

Pivovarníci tiež dvojnásobne navýšili celkovú sumu  grantu, aj so započítaním špeciálnej prémie na 32-tisíc eur. Prémiu vo výške 2000 eur vďaka verejnému hlasovaniu Slovákov získal projekt Záhrada sv. Ambróza, ktorý bude realizovať OZ Novonatura. Jeho cieľom je obnoviť stav včelstva a slúžiť by mal ako oddychová zóna pre občanov a turistov vo Veľkom Šariši. Návštevníci budú môcť stráviť čas v príjemnom prostredí, nazbierať si bylinky, kúpiť si a dozvedieť sa niečo o účinkoch včelích produktov. „Sme veľmi radi, že ľuďom sa náš projekt páči a veríme, že jeho realizácia im prinesie ešte viac radosti. Budeme radi, ak sa v budúcom roku stretneme s našimi fanúšikmi priamo v Záhrade sv. Ambróza a spoločne sa budeme môcť tešiť z hmyzích domčekov, byliniek či včelej sauny,“ hovorí Petra Vavreková z OZ Novonatura.

O tom, kto získa časť peňazí z grantu, vo verejnom hlasovaní rozhodovali ľudia už tretíkrát. Trvalo mesiac a hlasovalo sa z celého Slovenska, nielen z regiónu Šariš. „Prvá vlna koronakrízy ukázala, že Slováci sa vedia v zložitých časoch zomknúť a zmobilizovať svoje sily pre spoločné dobro. Práve po nej sme si uvedomili, aká dôležitá je zdravá socializácia, ktorá však stojí nielen na fungujúcich podnikoch, ale aj na zdravých komunitách. Viaceré projekty práve na to kládli dôraz, príkladom je aj víťazný projekt, ktorý stavia na spojení prírody s ľuďmi,“ hovorí Ján Čerkala, manažér závodu, Pivovar Šariš.

Pamiatky, folklór aj obnova komunitného života

O podporu ľudí sa uchádzala jedenástka projektov, ktoré pomáhajú obnove komunitného života utlmeného kvôli epidémii ochorenia COVID-19, podporujú udržateľnosť a ochranu životného prostredia na miestach, ktoré obyvatelia kraja využívajú na aktívny odpočinok alebo prispievajú k obnove turistických atrakcií, ktoré sú významnými symbolmi regiónu či sú späté s východoslovenským folklórom a tradíciami.

O užšom výbere projektov rozhodovala grantová komisia zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj. „Každý jeden projekt je realizovaný s cieľom zlepšiť život ľuďom v regióne. Práve počas verejného hlasovania, ktoré inicioval Pivovar Šariš, môžu Slováci oceniť ľudí, ktorí za projektmi stoja a aj takouto formou im poďakovať,“ uviedla Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

Akú výšku grantu získali v tomto roku víťazné projekty?

 1. Kde je tvoj domov?

Prihlasovateľ: OZ ex Teatro

Suma z grantu: 3000 eur

 

 1. Benefičný koncert „Dobrovoľníkom“

Prihlasovateľ: Slovenský červený kríž ú.s. Svidník, n.o.

Suma z grantu: 2000 eur

 

 1. Boccia Open 2021

Prihlasovateľ: OZ ZOM Prešov

Suma z grantu: 1500 eur

 

 1. Zelená planéta

Prihlasovateľ: Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš, n.o.

Suma z grantu: 3000 eur

 

 1. Záhrada sv. Ambróza (Víťaz verejného hlasovania)

Prihlasovateľ: OZ Novonatura

Suma z grantu: 3000 eur

 

 1. Hviezdne dotyky

Prihlasovateľ: Teleskop, n.f.

Suma z grantu: 3000 eur

 

 1. Ľadová jaskyňa

Prihlasovateľ: OZ Litmanyvčan

Suma z grantu: 4000 eur

 

 1. Klenoty – veľké klenoty Veľkého Šariša

Prihlasovateľ: OZ Prešovská bicyklová skupina Kostitras

Suma z grantu: 4000 eur

 

 1. FS Kendičan – obnova krojov

Prihlasovateľ: OZ Kendičan

Suma z grantu: 2500 eur

 

 1. Spev v pohybe

Prihlasovateľ: OZ Prešovské kultúrne a spoločenské združenie

Suma z grantu: 3000 eur

 

 1. Vítanie jari

Prihlasovateľ: OZ Folklórna skupina Zvonárka

Suma z grantu: 1000 eur