V. Bilčík: Reakcia na otvorený list Smeru-SD na prešetrenie smrti M. Lučanského európskymi orgánmi

0
234

Hovorca strany Smer-SD v utorok verejnosť informoval, že europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová poslala vo veci smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského otvorené listy trom zástupcom európskych inštitúcií. Európske autority v nich vyzýva na zastrešenie a prešetrenie prípadu smrti Lučanského európskymi orgánmi. Uviedla v nich, že Lučanského pobyt vo väzbe nebol v zhode s európskym právnym štátom a kritizuje tiež jeho väzbu.

Europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU/EPP) reaguje na otvorený list Smeru-SD na prešetrenie smrti M. Lučanského európskymi orgánmi:

Ako člen stálej monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné práva konštatujem, že Smer-SD kope do otvorených dverí, pretože európske orgány už dohliadajú na dianie v oblasti spravodlivosti na Slovensku. V júni 2018 po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vznikla Stála monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG), ktorá dohliada na nezávislé vyšetrovanie vrážd, no tam jej aktivity zďaleka nekončia.

Monitorovacia skupina sa usiluje o to, aby sme na Slovensku prijali systémové zmeny na obnovu spravodlivosti v krajine. Sú v nej zástupcovia všetkých politických skupín a sám v nej od jesene 2019 zastupujem európskych ľudovcov.

Situácii na Slovensku sa venujeme priebežne, naposledy sme koncom novembra 2020 na našom stretnutí podrobne vypočúvali pani ministerku Kolíkovú v súvislosti s pripravovanou reformou slovenskej justície.

Je dnes nanajvýš cynické a nemiestne, ak je smrť Milana Lučanského politicky zneužívaná a ak ju predstavitelia Smeru-SD, ktorí v našej krajine roky chránili mafiánske praktiky, nebodaj porovnávajú s brutálnymi vraždami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej či so smrťou Jozefa Chovanca. Takéto manipulatívne konšpirácie sú neprijateľné.

Zdroj: Európske noviny