V okrese Stropkov by mala vzniknúť Kúpeľná cesta za 250 miliónov eur

0
146

(ako) – V okrese Stropkov plánujú lepšie využiť minerálne pramene a vzájomne ich prepojiť pre rozvoj cestovného ruchu. Miestnym samosprávam pri realizovaní projektu tzv. Kúpeľnej cesty pomocnú ruku ponúkol Prešovský samosprávny kraj (PSK), ktorý s aktérmi iniciatívy podpísal memorandum o spolupráci.

Dokument zaväzuje partnerov aktívne spolupracovať pri realizácii konkrétnych úloh a aktivít, ako aj spoločne vytvárať vhodné podmienky pre rozvoj prospešnej a efektívnej spolupráce. Cieľom partnerov je rozvoj okresu Stropkov v oblasti cestovného ruchu, a to konkrétne pri príprave a realizovaní projektu s názvom Kúpeľná cesta.

„Ide o exkluzívny a veľmi ambiciózny projekt, ktorý využije minerálne zdroje a pramene v regióne pre zriadenie liečebno-rehabilitačných zariadení a vzájomne ich prepojí cyklotrasami a odpočinkovými miestami. Projekt má prispieť k rozvoju okresu, vytvoreniu nových pracovných možností pre celý región, ako aj zapojeniu marginalizovaných skupín obyvateľstva. Myšlienka je dobrá a rieši viac problémov naraz, takže má našu podporu,“ uviedol po podpise Memoranda o spolupráci predseda Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerský.

Dodal, že PSK môže tomuto projektu konkrétne pomôcť v oblasti vzdelávania budúceho personálu, prepojením s duálnym vzdelávaním,ako aj modernizovaním cestnej infraštruktúry kraja k zamýšľaným cieľom liečebno-minerálnej trasy.

V okrese Stropkov by mala vzniknúť Kúpeľná cesta za 250 miliónov eur

Zapoja sa viaceré samosprávy

Partnerom budúcej spolupráce sú viaceré miestne samosprávy, za ktoré memorandum podpísal prednosta Okresného úradu Stropkov Peter Harvan. Ako konkretizoval, podpisu memoranda s PSK predchádzala dohoda o vzájomnej spolupráci viacerých aktérov miestneho rozvoja, ktorí budú na projekte Kúpeľnej cesty participovať. Konkrétne ide o mesto Stropkov, obce Brusnica, Gribov, Chotča, Kolbovce, Malá Poľana, Staškovce, Tokajík, Turany nad Ondavou, Varechovce, Vojtovce a Vyšný Hrabovec.

Kúpeľná cesta prinesie vyše tisíc pracovných miest

Projekt počíta s vytvorením 12-tich menších liečebno-rehabilitačných stredísk, revitalizáciou okolia existujúcich minerálnych prameňov a prepojením ďalších atraktivít regiónu. Po realizácii naplánovaných aktivít má vygenerovať viac ako 1 100 pracovných miest. Rozpočet projektu je odhadovaný na 250 milión eur, ktoré chce okres Stropkov, zaradený medzi Najmenej rozvinuté okresy v PSK, získať s podporou štátu, prípadne aj z operačného programu Slovensko.

Foto: PSK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu