V troch obciach odstraňujú škody po ničivej búrke

0
539

(ako) – Obce v okrese Bardejov, ktorými preteká potok Kamenec, postihla v nedeľu popoludní povodeň. Spôsobila škody v obciach Becherov, Zborov a Chmeľová. Potok Kamenec sa vylial z koryta. Nepomohli ani protipovodňové opatrenia z roku 2011.

Intenzívny dážď spôsobil prívalovú vlnu, ktorá zasiahla obec Becherov. Starousadlíci hovoria, že niečo také si nepamätajú. Voda pritekala do obce z každej strany. Podľa starostu Becherova Jozefa Gmiterka škody vznikli najmä na ceste, ktorú postavili len pred dvoma rokmi. Voda na nej vyplavila hornú vrstvu. Ďalšie škody sú na samotnom toku a prudká voda zobrala aj niekoľko hospodárskych zvierat. Na spevnenie svahov a koryta bude údajne potrebné navoziť 350-400 ton kameniva. Pracujú na odstraňovaní škôd s technikou, ktorú im zapožičal miestny podnikateľ, ale pridali sa aj vodohospodári. Prívalová vlna z Becherova spôsobila škody aj v obciach Zborov a Chmeľová, kde vytopilo záhrady a pivnice v rodinných domoch.

Už štvrtá vlna záplav

Pre obec Zborov to bola počas júna už štvrtá vlna záplav. Prvá prišla 7. júna, keď sa vylial miestny prítok Kamenca, nazývaný Pasterník, a zatopil komunikáciu na ulici Osloboditeľov. Na ceste ostalo naplavených niekoľko ton bahna a ornice z polí nad Zborovom. O pár dní zasiahla obec aj ďalšia vlna, ktorá sa však obišla bez následkov na majetku. Väčšie škody spôsobila prietrž z 18. júna, keď zaplavilo nielen cesty, ale bahno sa dostalo aj do dvorov, záhrad, pivníc a domov. Obyvatelia majú škody nielen na súkromnom majetku. Poškodená je aj komunikácia a most, ale presné škody zatiaľ nie sú vyčíslené.

FOTO: FB obce Chmeľová