Záchranársky vrtuľník pomáhal šiestim turistom

0
398
Ilustračné foto: TASR

(ako) – Vo štvrtok dopoludnia posádka záchranárskeho vrtuľníka pomáhala  pri záchrane poľského horolezca, ktorý sa pri výstupe na Rumanov štít zranil následkom uvoľnenej, padajúcej skaly. Na palubu vrtuľníka nastúpili v Starom Smokovci dvaja záchranári HZS a posádka tak smerovala k miestu určenia. Muža s poranením panvy a hornej končatiny z terénu evakuovali a previezli do Starého Smokovca, kde si ho prevzali pozemní záchranári a transportovali do nemocnice.

Museli sa však na miesto ešte vrátiť po druhého poľského horolezca. Nedokázal sám zostúpiť z náročného terénu. Aj tento muž bol prevezený do Starého Smokovca a keďže bol bez zranení a nepotreboval ďalšiu zdravotnú starostlivosť, pokračoval ďalej samostatne. „Popoludní prišlo z tatranských hôr ďalšie volanie o pomoc pre 53-ročnú slovenskú turistku, ktorá si pri zostupe z Poľského hrebeňa zlomila predkolenie. Operátor vysadil lekárku z paluby priamo k zranenej pomocou palubného navijaka. Tá jej zranenie zafixovala, podala liečbu od bolesti a v transportnej sedačke bola z miesta evakuovaná. Počas medzipristátia pri Sliezskom dome ju záchranári preložili na palubu a transportovali do popradskej nemocnice,“ informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Zuzana Hopjaková.

Zranený pri Chate pod Rysmi

Ich náročný pracovný deň sa však ani zďaleka neskončil. Záchranársky vrtuľník na svojej popradskej základni doplnil palivo a smeroval na pomoc tentokrát 57-ročnému mužovi, ktorý sa na reťaziach pri Chate pod Rysmi pošmykol a spôsobil si rozsiahlu tržnú ranu na hlave. Aj napriek sluchovému hendikepu sa záchranári dokázali s mužom dorozumieť a lekárku vysadiť lanovou technikou priamo k nemu. Po neodkladnom zdravotnom ošetrení bol z miesta evakuovaný a po medzipristátí pri Popradskom plese, kde bol preložený na palubu, bol v stabilizovanom stave vrtuľníkom prevezený do nemocnice v Poprade.

S poranenou hlavou prežil noc v horách

Ďalší turista, ktorý potreboval urgentnú lekársku pomoc bol 47-ročný muž, ktorý opakovane kolaboval, pričom tesne pod Wahlenbergovým plesom pri poslednom kolapse ostal nehybne ležať tvárou k zemi. O súčinnosť požiadala Horská záchranná služba a tak záchranársky vrtuľník nabral smer opäť do Vysokých Tatier. V transportnej sieti ho lekárka z miesta evakuovala a po stabilizovaní zdravotného stavu bol prevezený do popradskej nemocnice. Kým pacienta záchranári odovzdávali v nemocnici prišlo ďalšie volanie o pomoc pre poľského turistu, ktorý sa nachádzal pod Chatou pod Rysmi. Ešte predchádzajúci deň si mal pádom spôsobiť poranenie hlavy, noc však prečkal v horách. Vo štvrtok ho náhodní svedkovia našli v dezorientovanom a vyčerpanom stave a tak zavolali pomoc. Záchranári ho z miesta evakuovali. Počas medzipristátia mu lekárka doplnila liečbu a opäť smeroval vrtuľník do popradskej nemocnice. V ten deň tam z hôr doviezli už štvrtého zraneného muža.