Železnice do konca novembra zatvárajú zákaznícke centrá

0
514
Zákaznické centrá ZSSK. / Foto: bystricoviny.sk

(ako) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pre neustále klesajúci počet prepravených osôb do piatka 6. 11. 2020 postupne uzavrie všetky Zákaznícke centrá ZSSK.  Zákaznícke centrá opäť po dôkladnom zvážení otvorí po uvoľnení dnešných reštriktívnych protipandemických opatrení zameraných na zníženie mobility obyvateľstva. Zatvorené budú do odvolania, minimálne však do konca novembra.

Ako uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč, zákaznícke centrá boli pre mimoriadnu situáciu prvýkrát zatvorené od 16. 3. 2020 viac ako tri mesiace, konkrétne do 18. 6. 2020.

„Národný dopravca sa týmto krokom snaží chrániť aj svojich zamestnancov, pretože zákaznícke centrá patria k otvoreným pracoviskám s najvyššou hrozbou možného prenosu koronavírusu COVID-19,“ uviedol hovorca Kováč.

ZSSK si takto vytvorí zálohu zamestnancov, ktorí budú môcť nahradiť v prípade výpadku ostatných kolegov v pokladniciach ZSSK v celkovo 133 predajných miestach na Slovensku. V prevádzke zostáva ďalších 74 predajných miest, ktoré sú prevádzkované externými zamestnancami.

„Zákaznícke centrá sú dnes prázdne. Ľudí cestuje málo a mnohí si vzali za svoje naše tohtoročné odporúčania kupovať si lístky elektronicky. Aj zvyšných cestujúcich preto veľmi prosíme, aby v čo najväčšej miere využívali na kúpu lístkov náš e-shop, aplikáciu Ideme vlakom, či SMS-ky. Tí, ktorí si založia a nakupujú cestovné doklady prostredníctvom Zákazníckeho alebo Kreditného konta, sú u nás mnohými spôsobmi zvýhodňovaní. Naozaj sa to oplatí,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Dbajú na dezinfekciu

Ako ďalej hovorca Tomáš Kováč zdôraznil, od začiatku prepuknutia pandémie v maximálnej možnej miere a všetkými prostriedkami zabezpečujú, aby vlaky spĺňali najvyššie štandardy hygieny a bezpečnosti. Minimálne 1x denne dezinfikujú nad rámec bežného čistenia (okrem toaliet sa navyše dezinfikujú madlá, tlačidlá, kľučky, odpadkové koše a pod.), 2x týždenne dezinfikujú vozidlá polymérom s účinnosťou 6 – 7 dní, tiež dezinfekciu ozónom a chlórom a 9 až 12 krát za hodinu výmenu vzduchu za čerstvý vďaka klimatizácii.

ZSSK nepožaduje, aby sa cestujúci preukazoval pri pokladni ani pred nástupom do vlaku certifikátom o negatívnom výsledku testu. Vyzývajú však cestujúcich, aby dôsledne dodržiavali všetky protipandemické opatrenia vrátane nosenia rúšok a tiež novej povinnosti mať pri sebe originál certifikátu z víkendového celoplošného testovania pre prípad, že by došlo ku kontrole zo strany polície.