„Makbedrik“ vidí Prešov inými očami!

„Makbedrik“ vidí Prešov inými očami!

Je z Medzilaboriec. Prechodným domovom sa mu vďaka štúdiu stal Prešov. Študuje na Fakulte výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove, ale srdce mu opantalo fotografovanie. Je tu ešte len jeden rok, ale naše mesto vidí v inom spektre. Jeho „kúsky“ berú dych. Zoznámte sa Matúš Vavrek alias „Makbedrik“.

  
·        Matúš, vy nie ste profesionálny fotograf. Ako sa študent „techniky“ dostane k fotografovaniu?
 
-         Máte pravdu, ja nie som profesionálny fotograf. Foteniu sa venujem viac – menej ako záľube. Najprv som sa začal venovať grafike, lenže popri vysokej škole na to nebol čas. Napokon som sa dostal k foteniu, ale aj to je dosť časovo náročné.
 
·        Prečo ste začali fotiť. Aký je váš príbeh?
 
-         Fotiť som začal preto, že som rád chodil na prechádzky a z každej potulky prírodou som si spravil jednu fotku. Foteniu som sa venoval už aj pred tým, ako som prišiel do Prešova, no nebol som tak aktívny ako dnes.
 
·        Rozprávajú vaše fotky príbeh?
 
-         Moje fotky z Prešova predovšetkým vyjadrujú moje pocity.
 
Ako „hobby fotograf“ pracujete nielen s prírodou a prostredím, ale aj ľuďmi. Spomínate si na nejaký zábavný príbeh, ktorý sa spája s fotografovaním v Prešove?
 
-         Pri fotení človek všeličo zažíva, či už pozitívne alebo negatívne. Neviem, či je zábavný, ale mňa nasledujúci zážitok hlavne potešil. Jeden z najkrajších pocitov je ten, keď ma v Prešove spozná niekto cudzí. Raz sa mi dokonca stalo, že dotyčný mal na pozadí obrázok z mojej stránky. To poteší každého autora. Raz v piatok mi zase kamarát požičal svetelný objektív a tak som ho išiel do mesta vyskúšať na nočné fotky. Vtedy ma videli dievčatá a hneď sa mi hodili okolo krku. Samozrejme, chceli odo mňa, aby som im spravil fotku, pri tom sa tiež usmejem.
 
·        Čo fotíte najradšej?
 
-         Najradšej fotím krajinky a detaily, lebo môžem ľuďom ukázať iné pohľady na svet.
 
·        Aké fotky, okolnosti nerád fotíte?
 
-         Vyslovene nerád fotím za zlých svetelných podmienok bez statívu. Vtedy si stále musím niečo hľadať, kde by som oprel fotoaparát, ináč rád skúšam nové veci.
 
·        Ktoré miesta fotíte v Prešove najradšej?
 
-         Najradšej fotím Konkatedrálu svätého Mikuláša. Pri fotení tejto architektonickej pamiatky stále nachádzam nové pohľady na ňu, ktoré ma fascinujú.
 
·        Do vášho portfólia patrí aj koláž štyroch fotografií pod názvom „Dva svety Prešov“ Ako vznikala?
 
-         Bral som ich skôr ako sériu experimentálnych fotiek, ktoré sa stali na sociálnej sieti dosť populárne. Na každej z fotografií je akási symbolika svetov, ktoré ja v Prešove vnímam.
 
·        Hovorí sa, že niekedy práve človek, ktorý nie je zvyknutý na prostredie, vidí lepšie čaro miesta ako ten, čo v danom prostredí žije. Platí to aj vo vašom prípade? Ako ste mohli vidieť tieto obrazy, ktoré ste spojili do jednej fotografie?
 
-         Samozrejme, platí to aj v mojom prípade. Väčšinou sa snažím vidieť v obyčajných veciach niečo neobyčajné. Možno mi nebudete veriť, ale tie dve fotografie, ktoré sú dole v koláži, vznikli takmer náhodou. Mnohokrát ma „kopne múza“ až vtedy, keď vidím materiál v počítači.  Fotografie, ktoré sú v koláži umiestnené hore, boli zložitejšie. Na tie som sa zase pripravoval dlhšie. Primárne preto, aby som pri ich tvorbe neurobil nejakú chybu, ktorá by celú prácu pokazila.
 
·        Ako dlho vznikali jednotlivé fotografie? 
 
-         Tie vrchné práce - to bola jedna z najťažších prác. Trvalo mi to pár hodín, kým sa to dostalo ku konečnému výsledku. Keďže mám len obyčajný fotoaparát, musel som sa vynájsť. Najprv som nafotil jeden pohľad trikrát, aby som zachytil celkový dosah svetla, teda svetlejšiu, klasickú a tmavšiu variantu. Takto som postupoval ďale,j až kým som neprešiel celú vežu dookola. Takto mi vzniklo 66 fotografii, každú trojicu som zlúčil do jednej a vytvoril tak HDR panorámu. Avšak tá panoráma bola úzka a dlhá, teda na nej nebolo nič vidieť. Následne som preto prevrátil jednu polovicu v smere svetla. Tú „planétku Prešov“ som robil z tej istej panorámy štýlom flexify.
Jedna fotografia, zo spodných obrázkov v koláži, mala byť len ako HDR pohľad. Mal som však podobnú nočnú a chcel som ich nejako prepojiť. Napokon som do nej vložil srdce. V podstate to je fotka pre tých, ktorí majú radi Prešov. Ročné obdobia, ktoré som zachytil na jednej ulici, stačí vidieť. Obraz nepotrebuje komentár.
 
·        Má táto séria fotografií nejakú symboliku?
 
-         Tieto fotografie nesú akúsi symboliku rôznych svetov Prešova. Či už je to mesto vnímaný ako planétka, alebo ako dva svety existujúce nad sebou. Rovnako mesto, ktoré žije nielen cez deň, ale i v noci či v rôznych ročných obdobiach. Symboliku tam môže človek vyčítať podľa svojich emócii a aktuálneho rozpoloženia
 
·        Ako reagujú ľudia z Prešova na tieto Vaše fotografie? 
 
-         Spätná väzba je to, čo ma v mojej tvorbe poháňa, a aj preto ma baví fotiť. Je veľa ľudí z Prešova, ktorí žijú mimo mesta alebo v zahraničí a aj tí sú mi vďační za to, že fotím aktuálne pohľady z mesta.
 
·        Čo chcete povedať týmito fotografiami Prešova?
 
-         Týmito fotografiami chcem v prvom rade ukázať krásy mesta Prešov aj tým, ktorí žijú v rôznych kútoch Slovenska.
 
·        Fotografie majú silný estetický nádych? Čo znamenajú pre vás ako autora?
 
-         Tieto fotografie pre mňa znamenajú veľký pokrok v mojej tvorbe. Každou jednou fotografiou alebo prácou sa naučím niečo nové.
 
 Odkiaľ ste čerpali námet? Je váš, alebo ste niečo podobné už videli?
 
-         Moje práce vznikajú na základe námetov, ktoré čerpám zo sci-fi filmov. Následne ich spájam so svojimi nápadmi, aby mali môj rukopis.
 
·        Máte v pláne fotografovať raz na profesionálnej úrovni?
 
-         Ťažko povedať, pretože fotenie je to, pri čom sa viem odreagovať. To ukáže ešte čas. Aktívne sa foteniu venujem krátko, takže si na vernisáž ešte netrúfam. No ak by niekto prejavil záujem o to, aby moje práce boli niekde vystavené, veľmi by som sa potešil.
 
Čo môžeme od vás ešte čakať?
 
·        Zatiaľ fotím len obyčajným fotoaparátom, respektíve požičaným, no pomaly si už šetrím na vlastný  a potom nafotím aj ostatné oblasti Prešova. Moíim snom je mať vlastné fotky rôznych miest na Slovensku, ale aj fotky zo sveta.
 
Michaela Demková

Diskusia k článku