„Poviem to obrazom“

„Poviem to obrazom“

Nimi sa prihovára svetu navôkol autistka Julia Letová z Prešova. Tentokrát jej bude môcť publikum načúvať v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, kde sú jej obrazy vystavené už od nedele.

Ešte len dvanásťročná Júlia Letová s diagnózou autizmus, začínala v prvom arteateliéri v Prešove. Dnes sa vo svojej tvorbe posunula do roviny tvorby s ovocím, spleti vernisáži a výstav. Po výstavách v Šarišskej galérii v Prešove, vo Vranove nad Topľou a v Bardejove nasleduje výstava v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktorej expozícia je vystavená od 22. februára. Prvé dievčatko z Prešova a z ARTEateliéru týmto projektom podporuje a vyzýva všetkých: “Poďte a tvorte!“ Prihovára sa k nám, aby sme nehovorili, že nemáme talent. „Presviedča nás, že každý ho má, lebo je to svet ukrytý v nás. Malá Júlia je dôkazom, že každý môže dostať šancu vystaviť a ukázať krásu svojho vnútra. Nečakajte tradičnú výtvarnú výchovu, nové tradície môžeme tvoriť tu a teraz,“ zdôraznila pre Prešovský večerník Júliina arteterapeutka Anna Košičanová Vašková. Júlia napriek vážnej chorobe tvorí a vystavuje pod mottom, „Poviem to obrazom“.
 
Ešte v januári minulého roku v Prešove vznikol vôbec prvýotvorený arteateliér pod záštitou OZ Výchova zdravej rodiny. Práve on otvoril dvere aj talentovanej autistke Júlii. Motiváciou pre otvorenie artetateliéru bola Súkromná základná škola a Materská škola pre deti a žiakov s autizmom, ktorú založila Eva Turáková. V Prešove vytvorila plnohodnotné pracovné miesto arteterapeuta, ktoré zaujala Anna Košičanová Vašková. Tá začiatkom roka 2014 posunula arteterapiu viac do verejného života v našom meste. Ponúkla priestor pre deti s postihnutím, zdravým deťom, deťom zo sociálne slabších rodín, či z detského domova. Cieľom arteterapie je podľa terapeutky Anny Košičanovej Vaškovej dosiahnuť, aby veľká časť detí z Prešova mala dostupný priestor tvoriť aj s rodinou.. „Arteterapia ponúka jedinečné možnosti. Deti, dospelí tvoria a zároveň zdieľajú svoje pocity, hľadajú svoj maľbopis, mnohí si liečia dušu, často zranenú nepochopením, odmietnutím, chorobou, žiaľom. Iní zase svojím úsmevom a dobrou náladou poznačia svoje dielka a tým potešia okolie, v ktorom žijú,“ priblížila arteterapeutka. 

Diskusia k článku