Cypruštek

Cypruštek

Vyznačuje sa previsnutým vrcholčekom, väčšinou sú to stromy s úzkokužeľovitou korunou.

Ktoré druhy sa u nás najviac pestujú?
Cypruštek nutkanský dorastá do výšky až 20 m. Najlepšie mu vyhovujú hlboké, výživné pôdy dostatočne zásobené vápnikom. Vysádzame ho do chránených polôch, znáša čiastočné zatienené miesta. Je otužilý, dobre znáša aj suchšie pôdy. Vrcholový výhonok je vzpriamenejší, bočné konáriky sú napadne dlhé, previsnuté, zafarbené tmavo modrozeleno. Cypruštek Lawsonov vytvára úzkokuželovité stromy s husto rozkonárenou korunou. Vrchol stromov je previslý. Konáriky a ihličie je krásne modrozeleno sfarbené. Po rozmädlení prijemne voňajú. Má veľa vzácnych odrôd, ktoré sa rozlišujú farbou a vzrastom. Jeho nevýhodou je značná citlivosť na mrazy, preto počas krutých zím často drevo namŕza a cyprušteky vysychajú. Na výsadbu vyžaduje chránené polohy.
 
Ako cyprušteky rozmnožujeme?
Pôvodné druhy sa najčastejšie rozmnožujú semenami a odrody štepíme na vhodné cypruštekové podpníky. Semená zberáme na jeseň, keď sú ešte šišky  uzavreté, pretože pri neskorom zimnom zbere sú už šišky otvorené a semená z nich vypadnuté. Šišky po zbere necháme vo svetlých a vzdušných miestnostiach dobre vysušiť, pričom semená z nich povyberáme, označíme menovkou a uložíme. Väčšiu klíčivosť osiva získame tak, že ich cez zimné obdobie stratifikujeme, to znamená, že ich prevrstvíme s jemným riečnym pieskom, uložíme do pivníc a potom na jar vysievame. 
Ako semená vysievame? Na jar ich vysievame do pareniska, menšie množstvo do črepníkov, a debničiek. Základom úspešného dopestovania mladých semenáčikov je vždy kvalitne pripravený substrát pripravený zo zmesí, ktoré spolu premiešame v pomere 1:1:1. Vysievame len plytko na povrch substrátu a doštičkou semená pritlačíme do pôdy. Povrch pôdy opatrne zalejeme a po vsiaknutí na povrch rozhodíme jemnú rašelinu. 
 
Ako vegetatívne rozmnožujeme cyprušteky?
Najčastejšie ich množíme odrezkami alebo potápaním. Odrezky berieme zo stromov v mesiacoch jún -  august, ale pri menšom množstve ich môžeme rozmnožovať aj v zimných mesiacoch. Na rozmnožovanie berieme len vrcholové a mladé bočné odrezky, ktoré vždy odtrhneme aj s pätkou, to znamená, so staršou časťou kôry. Odrezky upravíme na dĺžku 8 – 10 cm, namočíme do stimulátora a napicháme do vyššie uvedeného substrátu do hĺbky 2 – 3 cm. Odrezky dávame od seba na vzdialenosť 5 – 10 cm. Lepšie  zakorenenie získame, ak odrezky zakrývame sklom alebo polyetylénovou fóliou. Odrezky za 1 – 2 mesiace začínajú tvoriť prvé korienky. O rok ich presádzame do črepníkov, čím za 2 – 3 roky získame stromčeky vhodné na výsadbu.
 
Ako rozmnožujeme cyprušteky vrúbľovaním?
Nízke tvary a rôzne sfarbené variety získame štepením do podpníkov, ktoré sme si získali výsevom semien. Ako podpník používame  cypruštek Lawsonov, ktorý sme si dopestovali výsevom semien a niektoré odrody štepíme na podpník Thuje orientalis. Podpníky majú mať hrúbku ceruzky a z jednotlivých spôsobov sa najčastejšie používa vrúbľovanie do boku. Štepiť môžeme v mesiacoch august – september, alebo v jarnom období. Úspešnosť vrúbľovania sa zvyšuje, ak miesto štepenia po zaviazaní s páskou z PVC sa po vysadení zakryje rašelinou premiešanou s pieskom a pilinami. Navrúbľované odrody po 2 – 3 rokoch vysádzame do skaliek, na suché kvetinové múriky. Citlivé odrody pred príchodom zimy a pred mrazmi chránime tak, že ich zakrývame čačinou alebo iným vhodným materiálom.
 

Diskusia k článku