Podporuje tvorbu zdravej pokožky a vlasov

Podporuje tvorbu zdravej pokožky a vlasov

Egreš je veľmi zdravé ovocie. V ľudovom liečiteľstve sa používa ako prostriedok proti zápche, vyššiemu krvnému tlaku a anémii. Čistí črevá a zlepšuje trávenie. Plody egreša majú vysoký obsah ovocných kyselín a vitamínu C. Obsahujú aj vitamín E, B, minerály ako napríklad železo, draslík, vápnik, horčík a zinok. Plody majú aj 5 – 15 % cukrov prevažne glukózu a fruktózu a vlákninu. Plody možno zavárať, mraziť, pripravuje sa z nich víno, ovocné šaláty aj dezerty. Z egrešov sa robí príloha k teplému aj studenému mäsu.

Aké egreš má nároky na stanovište a pôdu?
Najlepšie mu vyhovujú hlinité pôdy dobré zásobené humusom a živinami s neutrálnou pôdnou reakciou. Môžeme ho pestovať aj v polotieni, ale najkrajšie a najkvalitnejšie ovocie získame na slnečných, otvorených polohách. V prehustených výsadbách často plody napadá pleseň sivá a múčnatka, čím sú plody nevhodné na spracovanie a konzum. Egreš na jednom mieste pestujeme 15 - 20 rokov, potom zakladáme nové výsadby, ktoré vysádzame na miesta, kde sme egreše dosiaľ nepestovali. Nové stromčekové tvary a kríky si môžeme dopestovať vegetatívnym spôsobom, to znamená, že ušľachtilé odrody vrúbľujeme na podpník  meruzalky zlatej, alebo kríky získame potápaním, nakopcovaním alebo odrezkami. 

Ako egreše presvetľujeme?
Najväčšie úrody získame tak, že po výsadbe si dopestujeme postupne 5 – 9 základných konárikov, ktoré je potrebné na jar a po zbere plodov upravovať tak, aby sme každým rokom získali dostatočne silné jednoročné prírastky, na ktorých egreše rodia. Tieto výhonky vždy v predjarnom období skracujeme na 6 – 8 púčikov, čím každý rok získame množstvo rodiacich výhonkov. Slabšie prírastky a výhonky napadnuté hubovými chorobami odstraňujeme, pričom sa snažíme mať dostatočne vzdušné tvary, čím obmedzíme výskyt spomínaných chorôb. Na stromčekoch a kríkoch vždy odstraňujeme staršie ako štvorročné drevo, aby sme získali každým rokom náhradné mladé výhonky. 

Ako egreše prihnojujeme?
Egreše sú náročné najmä na draslík, fosfor a vápnik, preto tieto hnojivá do pôdy zapracujeme už v jesennom období, to znamená, že okolo stromčekov rozhodíme do pôdy síran draselný a superfosfát. V rokoch nehnojenia týmito hnojivami každý tretí rok do pôdy zapracujeme mletý vápenec. V jarnom období tieto hnojivá doplníme Cereritom alebo NPK hnojivom. Granulované hnojivá zapracujeme plytko do pôdy nielen okolo kríkov, ale aj po obvode ich korún, kde je najviac aktívnych koreňových vlásočníc, ktoré sú schopné čerpať živiny. 
 
Ktoré odrody sa najviac pestujú?
Z bieloplodých odrôd je najviac rozšírená odroda Biely nádherný, Citrónový obrovský a Bojník. Zo žltoplodých  odrôd sa najviac pestuje Zlatá figa a Česká koruna. Z červenoplodých egrešov sú najrozšírenejšie odrody Mojmír, Industria a Šolcová nádej. V záhradkách sa snažíme vysádzať najmä odrody, ktoré sú menej náchylné na múčnatku, preto v záhradke by nemali chýbať perspektívne odrody ako je napr. Invicta. Egreše majú vysoký stupeň samoopelivosti, ale vyššie úrody sa vždy dosiahnu, ak včely prenášajú peľ z iných odrôd, preto pri výsadbe sa snažíme do záhradky vybrať postupne dozrievajúce odrody. 
 

Diskusia k článku