Starostlivosť o orgován

Starostlivosť o orgován

Orgovány sú väčšie kry alebo menšie stromy s rúrkovitými kvetmi, najčastejšie fialovej, bielej a žltej farby. Kvety sú voňavé usporiadané v metlinách. Plod je tobolka. Najviac sa pestuje orgován obyčajný, ktorý sa k nám dostal z južnej Európy. Orgován čínsky pre pekný vzhľad a bohatstvo kvetov sa uplatňuje ako solitéra v trávnikoch a sadovníckych úpravách.

Aké pôdno-klimatické podmienky orgován vyžaduje?
Na pestovanie nie je náročný, ale najkrajšie kvitne na výslní, nie na zatienených miestach, kde vytvára množstvo odkopkov a slabo kvitne. Vyžaduje hlinité a hlinitopiesočnaté pôdy dostatočne zásobené humusom a živinami. V zamokrených, studených a ťažkých pôdach sa mu nedarí.
 
Ako orgovány rozmnožujeme?
Najčastejšie nové kry získavame odkopkami, ktoré nám vyrastajú okolo materských krov, do ktorých potom vrúbľujeme alebo v lete očkujeme plnokveté ušľachtilé odrody. Menšie množstvo nových kríkov môžeme získať potápaním, keď mladé jednoročné výhonky ohneme k pôde, kde ich prichytíme. V kyprej pôde za 1 – 2 roky zakorenia. Potom ich oddelíme a vysadíme na vhodné miesto v záhrade.
 
Ako vrúbľujeme orgovány?
Z plnokvetých, rôzne kvitnúcich odrôd je potrebné zobrať vrúble, to znamená mladé výhonky, ktoré vyrástli v minulom roku ešte v zimných mesiacoch, pretože orgovány rýchle rašia a neskoro odobraté vrúble z podpníkom nezrastú a odumrú. Vrúble režeme v mesiacoch december – január, zviažeme ich, označíme menovkou a 1/3 ich zakopeme do pôdy, kde ich ponecháme do začiatku štepenia. Vrúbľovať začneme podľa počasia a hrúbky podpníka od februára do konca apríla. Z jednotlivých spôsobov najčastejšie používame štepenie spojkovaním, keď hrúbka podpníka je totožná s hrúbkou vrúbľa alebo vrúbľovanie za kôru, keď podpník má priemer väčší ako je priemer vrúbľa. Pri tomto spôsobe vrúbľovanie musí byť dostatočná miazga, aby sa kôra na podpníku dobre oddelila od drevnej časti podpníka. Do jedného podpníka môžeme naštepiť aj 2 – 3 rôzne sfarbené orgovány. Po naštepení sa najlepšie ujímajú dostatočne silné vrúble s vrcholovým púčikom. Na vrúbli pri štepení ponechávame len 1 – 3 púčiky, pretože vrúble s väčším množstvom púčikov nestačí podpník dobre zásobovať živinami a vrúble zasychajú.
 
Môžeme rozmnožovať orgovány odrezkami?
Týmto spôsobom získavame najmä botanické odrody s voňavými kvetmi. Odrezky berieme v mesiacoch jún – august, keď ich napicháme do kyprého substrátu pripraveného z rašeliny, piesku, perlitu, ktoré spolu premiešame v pomere 1:1:1. Odobraté odrezky upravíme, to znamená spodné 1 – 2 listy odstránime a vrchné 1 – 2 listy o polovicu skrátime, aby sme obmedzili vyparovanie vody z listov. Odrezky dlhé asi 10 cm potom zapichávame do substrátu po spodné listy na vzdialenosť 5 – 8 cm. Zakoreňovanie odrezkov podporuje dostatočná pôdna a vzdušná vlhkosť, preto odrezky zakrývame pareniskovými oknami alebo polyetylénovou fóliou. Pareniská umiestňujeme do polotieňa, aby vysoké letné teploty odrezky nespálili. Pareniská pravidelne vetráme, tienime a odrezky opatrne zalievame. O tri až štyri týždne odrezky vytvárajú prvé korienky a do jesene zakorenia. Na jar v ďalšom roku ich presádzame do črepníkov, alebo ich škôlkujeme na pripravené záhony v spone 30 x 20 cm, kde dobre zakorenia.
 
Môžeme orgovány rozmnožovať semenami?
Jednotlivé druhy môžeme získať semenom, ktoré z toboliek zbierame v mesiacoch október – november. Cez zimu po vysušení ich dáme do piesku a na jar vysievame do debničiek. Pri tomto spôsobe rozmnožovanie nie je rovnaké získané potomstvo s materskou drevinou.
 
Ako presvetľujeme orgovány?
Veľmi dôležitý je presvetľovací rez, to znamená, že na kríkoch alebo stromoch ponecháme len toľko výhonkov, aby stromčeky mali dostatok svetla, preto prestárle drevo postupne nahrádzame drevom mladým. Po odkvitnutí pravidelne odstraňujeme zaschnuté kvetenstvo, pretože tvoriace sa semená odoberajú z kra živiny a oslabujú kvitnutie v ďalšom roku. Výskyt hubových chorôb a škodcov obmedzíme dostupnými fungicídmi a insekticídmi. Orgovány sú vďačne za prihnojovanie viaczložkovými hnojivami v jarnom období, za čo sa nám odmenia svojím kvetenstvom a vitalitou stromov.

Diskusia k článku