Jednoročná nádhera v záhradke

Jednoročná nádhera v záhradke

Patria medzi jednoročné kvetiny, ktoré v jednom roku vysievame cez letné obdobie, vytvárajú semená a ešte v tom istom roku odumierajú. Väčšina z nich pochádza z južnej Európy, Ameriky, Ázie, južnej Afriky a Austrálie. Vynikajú ozdobným kvetom a listami. Pestujeme ich v nepravidelných tvaroch v trávnikoch, kde v skupinovom vysadení pôsobia dekoratívne. Okolo chodníkov sadíme nízke, kompaktne kvitnúce letničky, ako sú napr. aksamietnice, šalvia, agerátum a podobne. Letničky majú široké uplatnenie, môžeme ich vysádzať na balkóny, okná, sadíme ich do kvetinových mís a debničiek. Popínavé druhy sú vhodné na výsadbu okolo plotov, stien, prípadne pergol. Niektoré letničky používame na rezanie, ako sú napr. astrovky čínske, papuľky, klinčeky, slnečnice, cínie a pod. Letničky, ako sú napr. piesočník krídlatý, slamiha, slamienka či limonka sú vhodné na sušenie. Odrezané kvety zviažeme do zväzkov a sušíme ich zavesené pod strechou. Sú vhodným doplnkom na aranžovanie kvetov v zimnom období.

Akú pôdu letničky vyžadujú?

Najlepšie im vyhovujú hlinité a hlinitopiesočnaté pôdy dobre zásobené humusom a živinami. Priame hnojenie čerstvým maštaľným hnojom neznášajú. Pôdu po jesennom rýľovaní sa snažíme odburiniť od trvácich burín ako je pýr, púpava či pichliač. Na jar záhony urovnávame, doplníme o viaczložkové granulované hnojivá typu Cererit a po uplynutí jarných mrazov predpestované priesady vysádzame. 
 
Ako si priesady predpestujeme?

Podľa pestovaných druhov semená v mesiacoch február až marec vysievame do pareniska alebo do debničiek, do ktorých dávame kvalitnú pareniskovú zeminu premiešanú s rašelinou a pieskom. Vysievame riedko a plytko tak, aby sme nemali prehustené rastliny, ktoré sú tenké a slabé. Po vzídení, keď vytvoria prvé lístky ich pikyrujeme, to znamená presádzame samostatne do zakoreňovačov, črepníkov, alebo ich dávame do pareniska na vzdialenosť 5 – 10 cm, čím sa snažíme získať pevné, zdravé rastliny schopné výsadby. Vyššie rastliny vždy zaštipneme, to znamená vrcholovú časť skrátime, aby sme získali väčšie rozvetvenie, a tým aj bohatšie kvitnutie.
 
Na akú vzdialenosť letničky vysádzame?

Predpestované priesady podľa pestovaného druhu vysádzame od seba na vzdialenosť 20 – 40 cm. Priesady sadíme vždy do jamiek, do ktorých najprv nalejeme odstátu vodu a po jej vsiaknutí sadíme rastliny tak, aby koreňová sústava mala dostatok vlahy. Pri výsadbe sa oplatí dať do jamiek hnojivá, ktoré podporujú tvorbu vlásočníc, to znamená hnojivo Symbivit a k tomu univerzálne viaczložkové hnojivo Rokosan v práškovej forme.  Okolo vysadených rastlín sa snažíme udržiavať drobnohrudkovitú štruktúru, čo dosiahneme pravidelným kyprením. Vysoké priesady aksamietnic, šalvie a ďalších druhov vždy zaštipneme, čo sa prejaví kompaktným zapojeným porastom.
 
Môžeme na výsev používať vlastné semená?

Pri zbere semien z vlastnej záhradky dochádza k prekríženiu odrôd nízkeho a vysokého vzrastu. Čiže aksamietnice, ktoré sme mali v minulom roku, rastú vysoko a stredne, čiže nemáme tú istú odrodu, ktorú  sme mali predtým. Šľachtiteľské stanice, ktoré osivá dodávajú pestujú odrody v izolácii, aby nedochádzalo k prekríženiu jednej odrody s druhou.
 
Ako ošetrujeme letničky počas letného obdobia?

Porasty si vždy dôkladne všímame a cicavý hmyz, najmä listové vošky zavčasu likvidujeme. Súčasne do postrekovej látky pridávame aj vhodný fungicíd, čím obmedzíme výskyt múčnatky, plesní a podobne. Aj letničky sú vďačné za listové tekuté hnojenie prípravkom, ako je Rokosan, Hakofyt a pod. Pri zálievke používame prírodné, vo vode rozpustené hnojivá ako je zajačí a slepačí trus. Odkvitnuté kvety v roku vždy odstraňujeme, čím podporujeme tvorbu ďalších kvetov do neskorej jesene.

Diskusia k článku