Tvarovanie ovocných drevín

Tvarovanie ovocných drevín

Poznáme rôzne spôsoby pestovania ovocných stromov. Najčastejšie ako voľne rastúce alebo v tvare štíhleho vretena či palmety.

Škodcovia našich záhrad

Škodcovia našich záhrad

Ako škodcovia prezimujú? Spôsobujú na stromoch a rastlinách veľké škody, preto sa ich snažíme zlikvidovať. Listové vošky, ktoré vyciciavaním šťavy z listov spôsobujú rôzne deformácie.

Ošetrovanie starých stromov

Ošetrovanie starých stromov

Staršie ovocné stromy vo veľkých záhradách, štepené pred desiatkami rokov vytvorili počas rastu mohutné koruny, ktoré je potrebné znížiť a predĺžiť ich životnosť.

Rez viniča

Rez viniča

Vinič vyžaduje každý rok rez, aby mohol prinášať bohatú úrodu s kvalitnými strapcami, bobuľami, ktoré budú mať dobrú cukornatosť, dostatok vitamínov a minerálnych látok.

Starostlivosť o orgován

Starostlivosť o orgován

Orgovány sú väčšie kry alebo menšie stromy s rúrkovitými kvetmi, najčastejšie fialovej, bielej a žltej farby. Kvety sú voňavé usporiadané v metlinách. Plod je tobolka. Najviac sa pestuje orgován obyčajný, ktorý sa k nám dostal z južnej Európy. Orgován čínsky pre pekný vzhľad a bohatstvo kvetov sa uplatňuje ako solitéra v trávnikoch a sadovníckych úpravách.

Tri roky a dosť

Tri roky a dosť

Ako ošetrovať jahody v predjarnom období? Jahody na jednom mieste pestujeme najviac tri roky, potom je ich potrebné zlikvidovať a založiť novú výsadbu tam, kde sa doteraz ešte nepestovali.

Rez ríbezlí

Rez ríbezlí

Kedy začíname ríbezle rezať? Ríbezle na jednom mieste pestujeme 15 – 20 a viac rokov.

Nenáročná lieska

Nenáročná lieska

Pochádza z južnej Európy a západnej Ázie. Lieska turecká dosahuje výšku až 25 m. Vytvára peknú, pravidelnú kužeľovitú korunu. Dobre odoláva mrazu. Plod je guľovitý oriešok. Liesku tureckú používame do výsadieb ako solitérnu drevinu, je vhodná tiež do alejí v zadymenom prostredí. V záhradkách s obľubou pestujeme vyšľachtené veľkoplodé odrody. Najlepšie im vyhovujú hlinité a hlinitopiesočnaté pôdy, dobré zásobené humusom a živinami, s neutrálnou pôdnou reakciou. Dobre sa jej darí aj v polotieni. Oriešky dozrievajú podľa odrôd od konca augusta do októbra. Predčasne ich veľmi radi navštevujú veveričky, pre ktorých sú nedozreté oriešky veľkým lákadlom, takže dokážu v podhorských oblastiach urobiť úplný holožer. Predčasne obraté oriešky majú nedozreté jadrá, preto po obratí sa rýchle scvrkávajú a jadierka zasychajú.

Smrek ako symbol

Smrek ako symbol

Voľné rastúce smreky vytvárajú mohutne rastúce stromy s kužeľovitou korunou. Majú plytkú koreňovú sústavu. Vyznačujú sa hrotito zakončenými vrcholmi a špirálovite rastúcimi ihlicami. Smrek obyčajný je najrozšírenejší druh a dorastá do výšky až 50 m. V suchých podmienkach a v znečistenom ovzduší presychá a trpí chorobami. Zakrpatené odrody smreka sa vysádzajú do skaliek a ako solitéry v záhradách. Smrek pichľavý rastie pomalšie a znáša aj znečistené ovzdušie. Ihlice má až 30 mm dlhé, pichľavo zakončené, matne zelené až modrosivé. Má veľa farebných odrôd. Smrek „Glauca compacta“ patrí medzi najkrajšie zakrpatené odrody pichľavého smreka. Smrek omorika rastie rýchle, má úzkokužeľovitú korunu s krátkymi previsnutými konármi. Je najodolnejší proti znečistenému ovzdušiu, rastie aj na vápenatých pôdach.

Javor mliečny, horský, poľný a červenolistý

Javor mliečny, horský, poľný a červenolistý

Aké stanovište javor vyžaduje? Vyhovujú im úrodné, humózne, priepustné pôdy s dostatočným množstvom vápnika. Neznášajú zamokrené a ťažké pôdy. Listy má javor protistojné, väčšinou laločnaté.