Orech vlašský

Orech vlašský

Vlašské orechy sú zdrojom vitamínov B1, B2, B3 a B6, obsahujú minerálne látky a stopové prvky, fosfor, draslík, železo, horčík, zinok, meď, mangán. Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, riziko arteriosklerózy a infarktu. Orechy zlepšujú duševnú výkonnosť a navracajú silu a rovnováhu nervovej sústave. Podľa hrúbky škrupiny poznáme orechy papierové, polopapierové, kamenáče, chrapáče a podobne. Z pestovateľského hľadiska sú pre nás najvhodnejšie polopapierové orechy s vyplneným jadrom.

Muštové hrozno

Muštové hrozno

Kvalitné strapce môžeme získať na krátkom alebo dlhom dreve podľa toho, v akom tvare sa vinič rozhodneme pestovať. V intenzívnych výsadbách sa najčastejšie stretávame s tzv. rýmsko - hessenským vedením s jedným kmeňom vysokým 80 – 120 cm a s dvoma ťažňami.

Očkovanie

Očkovanie

Ak v záhradke máme vhodné podpníky môžeme do nich naočkovať tie odrody, ktorým sa v našich podmienkach darí, ktoré sú kvalitné a vynikajú odolnosťou voči hubovým chorobám.

Hrušky proti obezite

Hrušky proti obezite

Hrušky sú bohaté na vitamín A, vitamín B, C, E, draslík a meď. Okrem vitamínov obsahujú najmä vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry. Majú antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok. Prečisťujú črevá, odstraňujú zápchu a iné poruchy trávenia. Plody alebo šťava sa používa v ľudovom liečiteľstve pri obezite, močových kameňoch, vysokom krvnom tlaku. Varené a pečené sa používajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. Sú vhodné na priamy konzum a spracovanie.

Ringloty

Ringloty

Sladké zrelé ringloty obsahujú vitamíny C, E, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B12). Najväčším bohatstvom, ktoré získame z ringlôt sú minerály – draslík pre srdce, nervy a svaly, fosfor a vápnik pre zuby a kosti, železo pre krv a bunky, horčík pre mozog, svaly i metabolizmus a zinok.

Výborný prírodný liek

Výborný prírodný liek

Dužina černíc má vysoký obsah vitamínu C a ich konzumácia posilňuje imunitný systém. Vďaka množstvu vitamínov skupiny B a horčíku dokážu redukovať vplyv stresu na ľudský organizmus a pomáhajú pri nervozite.

Broskyne

Broskyne

Broskyne obsahujú okolo 80 % vody, 6 až 15 % sacharidov, aminokyseliny, vitamín C, vitamíny skupiny B, betakarotén, kyselinu listovú, vápnik, horčík, sodík, zinok, fosfor, draslík a železo. Žltá, oranžová a červená farba broskýň naznačuje vysoký obsah karoténov. Broskyne sú vhodné proti kašľu, uvoľňujú zápchu a pomáhajú pri astme. Vďaka ich zloženiu sa im prisudzujú aj upokojujúce a protistresové účinky. Vysoký obsah niacínu v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a odstraňuje pocity strachu či nervozity. Broskyne upevňujú väzivové tkanivá a cievy, srdce a krvný obeh. Majú odvodňujúce účinky, pomáhajú redukovať hmotnosť a ustáľujú hladinu cukru v krvi.

Marhule

Marhule

Chutné, šťavnaté ovocie s atraktívnymi a lákavými plodmi, ktoré sú vhodné na priamy konzum a spracovanie.

Podporuje tvorbu zdravej pokožky a vlasov

Podporuje tvorbu zdravej pokožky a vlasov

Egreš je veľmi zdravé ovocie. V ľudovom liečiteľstve sa používa ako prostriedok proti zápche, vyššiemu krvnému tlaku a anémii. Čistí črevá a zlepšuje trávenie. Plody egreša majú vysoký obsah ovocných kyselín a vitamínu C. Obsahujú aj vitamín E, B, minerály ako napríklad železo, draslík, vápnik, horčík a zinok. Plody majú aj 5 – 15 % cukrov prevažne glukózu a fruktózu a vlákninu. Plody možno zavárať, mraziť, pripravuje sa z nich víno, ovocné šaláty aj dezerty. Z egrešov sa robí príloha k teplému aj studenému mäsu.

Pochúťka najmä v čerstvom stave

Pochúťka najmä v čerstvom stave

Majú všestranné použitie, dajú sa z nich pripraviť kvalitné kompóty, džemy, sirupy a pod. Maliny obsahujú jednoduché cukry, z minerálnych látok veľa vápnika, horčíka, fosforu, železa, draslíka. Z vitamínov sa v nich nachádza vitamín C, karotén a vitamíny skupiny B, ďalej obsahujú kyselinu jablčnú, vínnu, citrónovú a mravčiu. Majú pomerne mnoho pektínu a trieslovín. Malinové listy sa od pradávna zbierali na čaj, používajú sa kloktanie, pri zápaloch dutiny ústnej a na potieranie pri chronických kožných chorobách. Pôsobia tiež zrážanlivo a proti hnačke.