„Ak už alergia prepukne, v homeopatii je najdôležitejšie si všímať samého seba, aké mám prejavy...“

„Ak už alergia prepukne, v homeopatii je najdôležitejšie si všímať samého seba, aké mám prejavy...“

(pv) - Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je homeopatia najrýchlejšie rastúcim a druhým najviac používaným systémom liečby vo svete. Odhaduje sa, že celosvetovo využíva homeopatiu približne 600 miliónov ľudí vo viac ako 80 krajinách sveta, pričom viac ako polovica z nich ju uznáva ako štandardnú metódu liečby.

„Homeopatia je bezpečná a účinná metóda komplementárnej (alternatívnej) medicíny, ktorú používajú milióny ľudí na celom svete. Homeopatia je spoľahlivá a neinvazívna forma zdravotnej starostlivosti. Homeopatia využíva mimoriadnu schopnosť ľudského organizmu vytvoriť a udržať si stav zdravia,“ hovorí certifikovaná homeopatka Oľga Kancírová.
 
Vedeli ste, že v súčasnosti sa tradičná prírodná medicína teší širokej popularite aj medzi svetovými hviezdami? K jej najznámejším priaznivcom patrí napríklad Paul McCartney, Cindy Crawford, Monica Belucci či Jennifer Aniston. Tina Turner podľa vlastných slov vďačí za svoj život zmene stravovania a homeopatii. Liečba pomáha zdolávať ochorenia aj známym športovcom. K jej zástancom patrí napríklad David Beckham. Najrýchlejší svetový šprintér Usain Bolt dokonca navštevuje homeopata od šestnástich rokov. Homeopatia zmenila život aj Oľge Kancírovej. Dnes patrí medzi vyhľadávané homeopatky. V spolupráci s ňou pripavujeme sériu článkov týkajúcich sa práve homeopatii a jej účinkoch na jednotlivé ochorenia. Dnes sme sa porozprávali na výsostne aktuálnu tému a tou boli alergie.
 
Skôr než sa dostaneme k našej dnešnej téme, môžete prezradiť, aká bola vaša cesta k homeopatii a čo dnes pre vás znamená?
- K homeopatii som sa dostala vďaka vážnemu ochoreniu, ktoré som vďaka nej prekonala a dnes sa teším zo života. Homeopatia je pre mňa veda, umenie, celoživotné vzdelávanie a vášeň zároveň. Homeopatiou sa zaoberám od roku 2011. Od 2012 ju s hrdosťou a veľkým zápalom študujem na kurzoch a od roku 2014 som študentkou Slovenskej akadémie klasickej homeopatie v Bratislave. Som členkou Slovenskej komory homeopatov a sama organizujem kurzy pre domáce použitie v Homeopatickej poradni v Prešove. 
 
Jar je pre alergikov jedno z najťažších období. Dokáže im homeopatia pomôcť?
- Alergia je abnormálna, prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé a nemali by sme na nich reagovať. Malé častice vznášajúce sa vo vzduchu prichádzajú do kontaktu s nosom, očami a pľúcami bez akýchkoľvek následkov u zdravých ľudí. Ak už alergia prepukne, v homeopatii je najdôležitejšie si všímať samého seba, aké mám prejavy, čo mi robí dobre a čo mi robí zle. Ako sa reakcia organizmu prejavuje navonok a aké mám pocity vo vnútri. Čo bolo pred tým ako alergická reakcia nastala...
 
Hovoríte o príznakoch či symptómoch. Môžete nám to ukázať na konkrétnom prípade?
- Samozrejme, tu je opis niekoľkých prípadov použitia jednotlivých homeopatík na rôzne príznaky a symptómy prejavov alergie. Nádcha s dráždivým výtokom z nosa pripomínajúca vodovodný kohútik, z ktorého neustále kvapká. Výtok dráždi okolie pod nosom a hornú peru. Z nosa tak tečie, že si nos upchávate vreckovkou. Slzenie očí, slzy nedráždia okolie očí. Sliznica nosa je opuchnutá, časté kýchanie. Môže byť aj ostrá bolesť v hrtane, zhoršená kašľom. Môže súčasne bolieť aj hlava, bolesť hlavy ustupuje výtokom z nosa. Zlepšenie nastáva pobytom na čerstvom alebo chladnom vzduchu. Zhoršenie naopak nastáva v teplej miestnosti, poobede alebo večer. Sprievodná je veľká citlivosť na vône kvetov a pele. Ťažkosti začínajú na ľavej strane alebo sú výraznejšie na ľavej strane. Ak súbor týchto príznakov a pocitov máme, pomôže nám homeopatický liek ALLIUM CEPA 30CH. 

Môže byť citlivejšia aj pravá strana?
- Áno, sú prípady, keď dráždivá vodnatá nádcha s upchatým nosom je viac na pravej strane. Pálivé pocity v hrdle, nose aj v očiach, zlepšujú sa teplým alebo horúcim nápojom. Pijeme po malých dúškoch. Šteklenie ako od pierka nám spôsobuje kýchanie, hlavne ráno po prebudení. V nosných dierkach sa môžu vytvoriť boľavé odreté miesta. Zlepšenie nastáva v teplej miestnosti, teplým nápojom. Zhoršenie nastáva chladom alebo vdychovaním chladného vzduchu. Ak súbor týchto príznakov a pocitov máme, pomôže nám homeopatický liek ARSENICUM ALBUM 30CH.
 
 

Veľmi nepríjemným sprievodným javom alergií sú zapálené oči...
- Určite, mnohí poznajú pocit, že majú veľmi zapálené oči, silné dráždenie, nepríjemné pálenie a svrbenie, stav, že stále musia klipkať očami. Prekáža im svetlo. Výtok z očí počas noci vysychá a budia sa zo zalepenými viečkami. Výtok z nosa nedráždi, hlavne oči veľa slzia, a slzy sú dráždivé. Intenzívne kýchanie a vodnatá nádcha. Sprievodný je aj kašeľ pre šteklenie v hrdle hlavne počas dňa. Kašeľ ustupuje večer, keď si ľahnete. Zlepšenie je v noci. Zhoršenie je najmä ráno, teplým vánkom a vetrom. Vtedy je najlepšie užívať EUPHRASIA OFFICINALIS 30CH.
 
Mnohí sa sťažujú na sennú nádchu...
- Senná nádcha sa vyskytuje viac u intelektuálnych zakríknutých pacientov. Výtok z nosa pripomína vaječný bielok. Nádcha a upchatý nos je horší na čerstvom vzduchu alebo na vetre. Kýchanie je v záchvatových intervaloch, kýchanie je, žiaľ, neefektívne. Pery alebo kútiky úst sú popraskané a suché. Slzenie očí sa zhorší ihneď, keď vyjdete von, alebo keď fúka vietor. Tu by som odporúčala NATRUM MURIATICUM 30CH.

Praktická otázka, sú homeopatické lieky, o ktorých ste hovorili, bežne dostupné?
- Vyššie spomenuté homeopatické lieky sú dostupné v každej dobrej lekárni. Spôsob dávkovania je jednoduchý, no má niekoľko zásad. Pätnásť minút nejesť ani nepiť pred podaním. Jednu globulku nechať voľne rozpustiť v ústach a následne nejesť ani nepiť 15 minút. V akútnom zlom alergickom stave si môžete homeopatický liek dávkovať podľa svojich pocitov. Ja začínam opakovaním 1 globulky každých 15 minút 3x a potom interval predlžujem na 60 minút, 90 minút alebo 120 minút. Čím sa cítime lepšie, tým menej dávkujeme. 

Vaša rada pre tých, ktorí sa rozhodli pre homeopatiu?
- V súčasnosti sa veda, výskum a vzdelávania tak, ako všetko na našej zemi, vyvíja. Vyvíja sa aj homeopatia, ktorú tu máme od čias Samuela Hahnemanna (10. 4. 1755 - 2. 7. 1843), v súčasnosti máme my, homeopati, k dispozícii viac ako 6000 rôznych homeopatických liekov. V prípade, že homeopatické lieky spomenuté v tomto článku vám neprinášajú úľavu, neváhajte kontaktovať skúseného homeopata, ktorý vám od vašich ťažkostí môže pomôcť pomocou presne vybraného homeopatického lieku na základe vášho celkového fyzického a mentálneho stavu.

Diskusia k článku