M. Luberda: „Kryoterapia pomáha ľudom po celom svete“

M. Luberda: „Kryoterapia pomáha ľudom po celom svete“

Nedávno sme vás informovali o priaznivých účinkoch mrazu na ľudský organizmus. Nebojte sa, na to, aby ste urobili niečo pre svoje zdravie, nemusíte čakať na zimu a vybehnúť von do mrazu. Postačí vám návšteva kryokomory.

Faktom je, že kryoterapia pôsobí veľmi pozitívne na ľudský organizmus, a to po stránke liečebnej, rehabilitačnej i regeneračnej. Vplyvom odozvy centrálneho nervového systému, za pomoci pocitových receptorov a receptorov chladu dochádza k vylučovaniu hormónov, ktoré majú na ľudské telo liečebný efekt. Ide o kortikoidy, ktoré produkuje organizmus, sú teda telu vlastné a pozoruhodné je to, že sa ich vytvorí také množstvo a hladina, aká je potrebná k eliminácii zápalového procesu v ľudskom tele. Ďalej to sú endorfíny, ktoré poznáme ako hormóny šťastia a sú niekoľkonásobne účinnejšie než morfium. Majú pozitívny vplyv na dobrú náladu a tlmia bolesť. Posledný z hormónov je testosterón, ktorý pozitívne pôsobí na potenciu a má silný anabolický efekt, čo je dôležité hlavne pre aktívnych športovcov.


Kryoterapiu si na vlastnej koži vyskúšal aj profesionálny futbalista Martin Luberda. Jej účinky si nevie vynachváliť. Zaujímalo nás ako sa o tomto chladivom zázraku dozvedel. „Najprv som si hľadal informácie cez internet a nikde som nemohol takúto kryokomoru nájsť. Potom som zistil, že je priamo v Prešove, ale akurát to tu bolo vtedy zatvorené. Keď znovu otvorili, neváhal som,“ prezradil Martin Luberda.
 
Už po prvých vstupoch pocítil pozitívne účinky, preto sa rozhodol v kryoterapii pokračovať. „Je to super z dôvodu regenerácie a nielen pre športovcov, ale aj celkovo ľudí, ktorí majú problémy čo sa týka imunity, reumatické problémy a podobne. Ja som mal taktiež zdravotné problémy, týkalo sa to kolien a táto kryoterapia mi pomáha. Tak isto pomáha pri tlmení zápalov,“ hovorí Luberda a ďalej dodáva: „Dnes je to môj už asi pätnásty vstup. Mal som desaťvstupovú permanentku a potom som si dal chvíľu pauzu. Teraz som tu zas. Účinky na sebe pociťujem. Zlepšil sa mi spánok, aj na druhý deň som sa lepšie cítil na tréningu. Lepšie som zregeneroval, nemal som takú svalovicu, aj keď som mal nejaké bolesti alebo zranenia, tak sa mi to skôr zhojilo.“
 

Splnili sa teda jeho očakávania? „Určite áno a celkovo to hodnotím veľmi pozitívne. Čo sa týka regenerácia a taktiež nejakých zdravotných problémov je to super vec,“ hovorí Martin Luberda. Celková kryoterapia zahŕňa dve základné fázy. Prvou je pobyt v kryokomore s optimálnou liečebno-rehabilitačnou teplotou v rozmedzí od -120 °C do -130 °C počas dvoch až troch minút. Po takto ráznom schladení príde na rad zahriatie. Podstata druhej, približne desať až pätnásť minútovej fázy, spočíva vo fyzickej záťaži, teda v intenzívnom cvičení. Niektorí ľudia sa práve takejto nízkej teploty obávajú. „Nemajú sa čoho báť. Myslím si, že vydržať tie tri minútky nie je veľa. Jasné, potom začne troška štípať pokožka, ale nie je to nič strašné. Možno ten prvý vstup bol zvláštny, ale potom si človek zvykne. Kryoterapia pomáha ľudom po celom svete. Je fajn, že také niečo máme aj my v Prešove,“ uzatvára talentovaný športovec.

 

 

Diskusia k článku