Certifikovaná homeopatka O. Kancírová: „Aj horúčka je dôležitou obrannou reakciou tela proti infekcii.“

Certifikovaná homeopatka O. Kancírová: „Aj horúčka je dôležitou obrannou reakciou tela proti infekcii.“

(pv) - Nádcha či kašeľ nás trápia v týchto dňoch oveľa viac. Samozrejme, je jeseň a aj chladnejšie dni. Ak hľadáte nejaký recept ako sa čo najskôr a najúčinnejšie zbaviť týchto „chorôb“, prečítajte si rady certifikovanej homeopatky Oľgy Kancírovej. Homeopatia je totiž dnes najrýchlejšie rastúcim a druhým najviac používaným systémom liečby vo svete. Odhaduje sa, že celosvetovo využíva homeopatiu približne 600 miliónov ľudí vo viac ako 80 krajinách sveta, pričom viac ako polovica z nich ju uznáva ako štandardnú metódu liečby.

PRECHLADNUTIE, KAŠEĽ A STAVY S NIMI SPOJENÉ

Symptómy bežného prechladnutia prichádzajú, ak telo reaguje na vírusovú infekciu horných dýchacích ciest. Prostredníctvom nádchy, kýchania, kašľa a horúčky sa zbavuje vírusu, ktorý spôsobil infekciu. Tieto symptómy nám ukazujú, že sa telo snaží znova nastoliť rovnováhu, teda zdravie a nemali by sa potláčať. Napríklad lieky ako kvapky do nosa, rôzne sirupy proti kašľu a na zníženie teploty, vám na chvíľu od prejavov prechladnutia uľavia, ale zároveň zabránia telu, aby využilo vlastné obranné mechanizmy. Kvapky do nosa znižujú tvorbu hlienov a tým zabraňujú liečeniu, pretože hlien čistí naše sliznice od vírusov a chráni ich pred ďalšou infekciou. Tak je to aj so sirupom proti kašľu, lebo ten blokuje kašľový reflex, čo je zlé, lebo kašeľ čistí dýchacie cesty. Takisto aj horúčka je dôležitou obrannou reakciou tela proti infekcii. Nespoliehajte sa na lieky, ktoré potláčajú reakcie organizmu, radšej pomôžte svojmu organizmu zabojovať a pomôžte mu homeopaticky bez nežiadúcich účinkov.
 

Uvediem niekoľko možností použitia homeopatických liekov na akútnu nádchu:
Senná nádcha na konci leta a na začiatku jesene. Neustále kýchanie, ktoré sa zhoršuje chladom a v studenej miestnosti. Zhoršenie nastáva hlavne v dôsledku studeného a chladného počasia. Keď studená noc nasleduje po horúcom dni. Aj minimálny prievan zhoršuje ťažkosti. Bolesti hlavy môžu nastať po potlačenej sínusitíde. Môžu byť aj herpesy okolo pier, alebo bradavice na tvári. Pre tieto symptómy nám ukazuje telo liek DULCAMARA 30CH.

Nádcha s dráždivým výtokom z nosa, ktorý môže odierať nos až po hornú peru. Vodnatý výtok je ako kvapkajúca voda s kohútika vodovodu. V nose je opuch sliznice a pacient má pocit upchatého nosa, môže silno kýchať. Sprievodné je aj slzenie očí, ale slzy nedráždia okolie očí. Bolesti hlavy ustupujú po odchode výtoku z nosa. Hrdlo bolí ostrou bolesťou v mieste hrtanu, tú bolesť zhoršuje kašeľ. Zhoršenie je viac na ľavej strane, alebo na ľavej strane to začalo. Zhoršenie je to na konci leta a začiatkom jesene a v teple miestnosti. Zlepšenie nastáva na čerstvom vzduchu, alebo na chladnom vzduchu. Ak pociťujete príznaky napísané vyššie, môžeme siahnuť po homeopatickom lieku ALLIUM CEPA 30CH.
 
ZÁPAL NOSOHLTANU

Zápal nosohltanu, odborne nazofaryngitída, je veľmi častým ochorením dýchacích ciest ihneď po nádche. Hlavným pôvodcom sú rôzne vírusy ale aj baktérie. Zápal je obranná reakcia organizmu, ktorá má príznaky ako opuch, začervenanie, zdurenie, kašeľ a bolesť.
 
ZÁPAL MANDLÍ ČIŽE ANGÍNA

Angína, odborne tonzilitída, je zápalové ochorenie krčných mandlí a hrdla. Najčastejšie vznikne pre baktérie, vírusy alebo plesne. V 90 % prípadov ju spôsobuje hemolytický streptokok, najčastejším príznakom je problém s prehĺtaním, škriabanie v hrdle, bolesti v hrdle, ktoré sa môžu šíriť do ucha. Často môže byť vysoká horúčka a zväčšené uzliny, mandle sú opuchnuté, začervenané s bielymi fliačikmi alebo čapmi.

Uvediem niekoľko možností použitia homeopatických liekov na zápal nosohltanu a angínu:
Najdôležitejším liekom na akútny zápal mandlí viac na pravej strane hrdla s pocitom pálenia. Hrdlo a mandle sú červené, opuchnuté a zapálené. Môže mať aj afty. Zhoršenie nastáva pohybom hlavy, alebo dotykom hrdla, prehĺtaním, hlavne tekutín, odkašliavaním a studeným vzduchom. Jazyk má vzhľad, ktorý pripomína jahodu. Ťažkosti nastupujú rýchlo s prekrvenou tvárou, vysokou teplotou a studenými nohami a rukami, ak máme takýto stav, liek BELLADONNA 30CH nám pomôže. Ak máme pravostranný zápal nosohltanu alebo mandlí, alebo zápal, ktorý začal na pravej strane a prešiel doľava. Zhoršenie nastáva ráno po prebudenía v čase medzi 16 h do 20 h. Celkové zlepšenie nastáva večer alebo o polnoci. Upchatý nos je horší v noci v posteli. Bolesti v krku sa zlepšujú teplými nápojmi. Ak súbor týchto príznakov pociťujeme, môže nám pomôcť homeopatický liek LYCOPODIUM CLAVATUM 30CH.

Pokročilejší zápal nosohltanu a mandlí, ktoré hnisajú. V hrdle pociťujeme ostrú bolesť, často pacienti povedia, akoby mali zapichnutú triesku v hrdle. Zhoršenie nastáva v noci. Studeným vzduchom, studenými nápojmi alebo studeným jedlom. Prehĺtaním, zívaním, otáčaním hlavy a naťahovaním. Zlepšenie nastáva vonkajším teplom a teplými nápojmi. Pacient chce byť zabalený, hlavne na krku. Bolesti môžu vyžarovať do ucha počas prehĺtania. Ak súbor týchto príznakov pociťujeme, môže nám pomôcť homeopatický liek HEPAR SULPHURIS CALCAREUM 30CH.

Od miernych začínajúcich bolestí v krku až po závažné zápaly, až vredy v hrdle, ktoré sú viac na ľavej starane, alebo zápal začal vľavo a prechádza na pravú stranu. Mandle sú opuchnuté, tmavočervené až domodra, veľmi prekrvené. Vidíme aj opuchnutú uvulu, to je taký jazýček, ktorý vidíme v strede hrdla visieť zhora. Takisto aj v pokročilom štádiu zápalu s vredmi a s presakovaním krvi na mandliach. Zhoršenie nastáva v noci v spánku alebo ráno pri prebudení, pri prehĺtaní, sladkým alebo kyslím jedlom. Teplým nápojom, kašľom, ale aj prečisťovaním hrdla, dotykom hrdla, otáčaním hlavy aj tesným golierom. Zlepšenie nastáva studeným nápojom. V hrdle má pacient pocit veľkej hrudy, alebo silného zovretia. Túži po studenom vzduchu. Ak súbor týchto príznakov pociťujeme, môže nám pomôcť homeopatický liek LACHESIS MUTUS 30CH.
 
 
KAŠEĽ

Kašeľ nie je ochorenie ale symptóm. Je to obranný reflex, alebo varovný signál. Vyvoláva ho podráždenie určitých buniek, ktoré sa nachádzajú na sliznici a pokrývajú celé dýchacie cesty. Náš dýchací systém má samočistiaci mechanizmus, na pomoc má hlien, ktorý mu pomáha zbaviť telo vírusov, baktérií, preto ak máme hlieny a vieme ich vykašľať, je to veľmi dobré. Ak máme ťažký bolestivý kašeľ, ktorý cítime v celej hlave a hrudníku a počas kašľa si musíme držať hrudník alebo hlavu. Tento kašeľ je suchý a aj minimálny pohyb je bolestivý, pacient sa bojí aj nádychu. Zhoršenie nastáva jedlom a prehĺtaním, ležaním zo spustenou hlavou, stúpaním, prehriatím. Zlepšenie nastáva, keď nehybne sedí a na čerstvom vzduchu. Ak súbor týchto príznakov pociťujeme, môže nám pomôcť homeopatický liek BRYONIA 30CH.

Ak každé prechladnutie končí kašľom a infekciou v hrudníku, kašeľ je suchý a šteklivý. Veľmi bolí pálivou bolesťou v hrudníku počas kašľa. Zhoršenie nastáva večer alebo skoro ráno, zhoršuje sa spánkom, budí sa na kašeľ, studeným vzduchom, príchodom alebo odchodom z teplej miestnosti. Ležaním na ľavej strane, rozprávaním, spevom. Zlepšenie nastáva, ak sa pretočí na pravý bok a teplom. Počas kašľa môže byť aj bolesť hlavy, tras a vyčerpanie kašľom. Ak súbor týchto príznakov pociťujeme, môže nám pomôcť homeopatický liek PHOSPHORUS 30CH.

Kašeľ pre alergiu, astmu, alebo pri prechladnutí spojený s nádchou. Produktívny kašeľ zo žltým alebo zeleným hlienom. Zhoršenie nastáva večer alebo v noci v posteli. Pri premočení, v zafajčenej miestnosti, teplými nápojmi, veľkým vyčerpaním, ležaním. Zlepšenie nastáva na čerstvom vzduchu, pomalou chôdzou, sedením, hlbokým nádychom, ležaním vo zvýšenej polohe. Nočný kašeľ s výtokom do nosohltanu, suchý kašeľ večer a potom vlhký kašeľ ráno. Počas kašľa môžeme pozorovať slzenie očí pri kašli, nechcený únik moču počas kašľa, bolesť na hrudníku počas kašľa. Ak súbor týchto príznakov pociťujeme, môže nám pomôcť homeopatický liek PULSATILLA 30CH.

Homeopatiká v akútnom stave užívame nasledovne: 15 minút nejesť ani nepiť pred podaním. Jednu globulku nechať voľne rozpustiť v ústach a následne nejesť ani nepiť 15 minút. V akútnom zlom stave si môžete homeopatický liek dávkovať podľa svojich pocitov. Najčastejšie začíname opakovaním 1 globulky každých 15 minút trikrát a potom interval predlžujeme na 60 minút, 90 minút alebo 120 minút. Čím sa cítime lepšie, tým menej dávkujeme.

Najbližší KURZ DOMÁCEJ HOMEOPATIE, no ktorom sa môžete veľa o homeopatii dozvedieť, začína 13. 10. 2018, viac info na www.homeopatiaok.sk.
 

Foto: www, OK

Diskusia k článku